Migdałowy makowiec


Jeszcze w świątecznym klimacie. W planach miałam struclę makową, jednak tym razem ciasto drożdżowe sprawiło mi psikusa. Już w chwili wyrabiania czułam, że coś jest nie tak. Dałam mu jednak szansę na wyrośnięcie. Niestety trud był daremny, pozostało wykorzystać opcję z ciastem kruchym i nie żałuję, bo wyszedł pyszny migdałowy makowiec.

 

 
 
 
Składniki na ciasto kruche: Migdałowy makowiec
- 500g mąki tortowej
- 250g cukru pudru
- 250g miękkiej margaryny (lub masła)
- 4 żółtka surowe
- 2 żółtka gotowane
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
 
 
 
 
 
 
 
Masa makowo migdałowa: Migdałowy makowiec składniki
- 500g suchego maku
- 1/2 litra mleka
- 200g mielonych migdałów
- 6 białek
- 200ml słodkiej śmietanki
- ok. 50g migdałów w płatkach
- 4 łyżki miodu
- rodzynki
- suszona żurawina
- skórka pomarańczowa
- esencja migdałowa
Dodatkowo:
- płatki migdałowe do posypania
- lukier (cukier puder,sok cytrynowy,wrzątek)

 Migdalowy makowiec

Dzień wcześniej szykujemy masę makową. Zagotowujemy mleko, wsypujemy mak, gotujemy na wolnym ogniu przez 20 minut. Przykrywamy i odstawiamy do wystudzenia. Zimny mak trzykrotnie przepuszczamy przez maszynkę z drobnym sitkiem. Dodajemy mielone migdały, rozpuszczony miód, cukier puder, esencję migdałową, skórkę pomarańczową – mieszamy. Wsypujemy płatki migdałowe, , rodzynki, żurawinę, wlewamy śmietankę – dokładnie masę mieszamy, przykrywamy i odstawiamy do następnego dnia. Masę makową mamy prawie gotową, więc szykujemy ciasto (ja zrobiłam na drugi dzień i chłodziłam przez godzinę, ale polecam zrobić wieczorem). Do miski przesiewamy mąkę tortową, proszek do pieczenia i cukier puder – mieszamy składniki, dodajemy pokrojoną na kawałki margarynę (lub masło). Do miski z mąką przecieramy przez sito 2 gotowane żółtka oraz dodajemy 4 surowe – wyrabiamy ciasto. Dzielimy je na dwie części (jedna większa – będzie na spód), wkładamy do woreczków i odkładamy do lodówki na noc. Na drugi dzień schłodzone ciasto (większą część) kroimy na plastry i wylepiamy spód blaszki wyłożonej papierem do pieczenia, nakłuwamy widelcem. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 175° C na 15 minut (podpiekamy). Ubijamy na sztywno 6 białek ze szczyptą soli. Dodajemy połowę do masy makowej – mieszamy. Dodajemy resztę piany i delikatnie łączymy z masą. Gotową masę makową wykładamy na podpieczony kruchy spód – wyrównujemy powierzchnię. Z pozostałego ciasta kruchego wykrajamy, do wyboru – paski, kwadraty, czy jak u mnie prostokąty i wykładamy na masę makową. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180° C i pieczemy przez 30 minut. Po wyjęciu, jeszcze gorące ciasto polewamy lukrem i od razu posypujemy płatkami migdałów.

Migdałowy makowiec sposób podania

Migdałowy makowiec sposób podania

Migdałowy makowiec sposób podania

Migdałowy makowiec

Migdałowy makowiec, to ciasto na święta, po świętach… i nie tylko. Zwolennicy ciast z makiem, powinni być usatysfakcjonowani. Maku jest duuuużo, migdały dodatkowo powiększyły ilość masy makowej, która jest wilgotna i pyszna. A ciasto? Kruche, delikatne i… chyba bardziej kruche już być nie może.  Smacznego. :)

Wielkanocne Smaki - edycja IV Wielkanocne Smaki - edycja IV