Zupa wietnamska


Kuchnię wietnamską charakteryzuje świeżość i wyrazistość smaków, bogactwo barw oraz  zapachów. Ponadto jest zdrowa i lekka. Kuchnia wietnamska nie istnieje bez dużej ilości przypraw i warzyw. Najbardziej charakterystyczna dla tej kuchni jest obfitość wszelkiego rodzaju zup i wywarów, więc smakosze…  i nie tylko – zupa wietnamska. 

Inspiracją była dla mnie Kuchnia magazyn dla smakoszy oraz  SlodkoKwasny.com. Przepis przytaczam za Kuchnią.

 

 

Składniki na wywar jarzynowy:  Zupa wietnamska składniki
- 2 kg włoszczyzny
- 3 listki laurowe
- 8 ziaren pieprzu
- 4 ząbki czosnku
- kawałek imbiru  (dałam 2 łyżeczki świeżo startego)
- sól
- 1 pęczek natki
- 2 cebule
                                                                                                                                                                 
Dodatkowo:
- 10 dag makaronu ryżowego
- 10 dag groszku cukrowego (dałam mini fasolkę zieloną)
- garść liści szpinaku (pominęłam)
- garść kiełków fasoli mung
- po ½ pęczka kolendry, dymki i mięty (zamiast kolendry dałam
  natkę pietruszki)
- 10 ostrych papryczek marynowanych (dałam 1 świeżą)
- czerwona cebulka (mój dodatek)
- kawałek pora i 2-3 liście pekinki (mój dodatek)
- 1 ugotowana marchewka (al dente)
- 1 limonka (dałam 1/2)
- sos rybny
- sos sojowy
- sos ostrygowy
- olej sezamowy

 Zupa wietnamska

Z powyższych składników gotujemy esencjonalny wywar. Ponieważ miałam wywar już ugotowany i wykorzystałam go, sposób przygotowania dosłownie przytaczam za autorem przepisu:  „Włoszczyznę pokrój. Składniki rosołu (bez cebuli i natki) zalej 3 l wody i zagotuj. Zmniejsz gaz, posól i gotuj na małym ogniu 40 minut. Cebulę pokrój na ćwiartki, przypal nad ogniem i razem z natką wrzuć do rosołu. Gotuj 30 minut. Odczekaj 10 minut i odcedź. Gotuj sam płyn (odkryty), aż zostanie 1,5 litra rosołu. Makaron ryżowy zalej gorącą wodą, odstaw. Kiedy zmięknie, odcedź i rozłóż do misek. Tuż przed podaniem do gorącego rosołu wrzuć groszek, potem liście szpinaku i kiełki fasoli. Rozlej do misek. Obok postaw pozostałe składniki, niech każdy dodaje sobie do swojej miski po trochu wszystkiego, według uznania.” W mojej zupie zamiast groszku cukrowego jest fasolka zielona, ostre papryczki marynowane zastąpiłam świeżą, zamiast kolendry, za którą niestety nie przepadam dałam natkę pietruszki, pominęłam szpinak. Dodałam pokrojoną w słupki marchewkę, por, kilka liści pekinki i czerwoną cebulkę. Warzywa, jako dodatki do zupy (marchew, fasolka, pekinka, cebulka) muszą być jędrne i najlepiej dajmy takie, jakie naprawdę lubimy.  Wszystkie dodatki wrzuciłam do wrzącego wywaru dosłownie na chwilę i przełożyłam do miseczki z makaronem ryżowym. Oczywiście, to jest moja propozycja, każdy zrobi według swojego gustu.

Zupa wietnamska

Zupa wietnamska

Zupa wietnamska

Zupa wietnamska

Zupa wietnamska

Zupa wietnamska pobudza i wyostrza wszystkie zmysły. Jest charakterystycznie dla tej kuchni aromatyczna i kolorowa. Chrupkość warzyw, smak i zapach użytych przypraw wprowadzi nas do kuchni orientalnej, a smakosze zagoszczą w niej zapewne na dłużej. Smacznego.  :)