Torcik migdałowo pistacjowy


Kiedyś herbatniki stanowiły ważną część żeglarskiej diety. Czasy się zmieniły, sposób ich produkcji również, a samo wykorzystanie  nabrało nowego wymiaru. Sam herbatnik do herbaty też się nadaje, ale wkomponowany w torcik, z różnymi ulubionymi dodatkami będzie zapewne pysznym urozmaiceniem do niedzielnej kawy… i nie tylko. Torcik migdałowo pistacjowy. 

 

 

Torcik migdałowo pistacjowy

 
Składniki:  page1
- 42 szt.herbatników (Petit Beurre,
  Krakuski…)
- mleko do moczenia herbatników
Masa:
- 25 dag miękkiego masła
- 5 żółtek
- niepełna szklanka cukru pudru
- 125g czekolady deserowej
- 200g mielonych migdałów
- 3 łyżki kawy cappuccino rumowej
- esencja rumowa i kawowa
Polewa:
- 150g czekolady
- 2 łyżki oleju arachidowego  
Dodatkowo:
- 80g posiekanych niesolonych pistacji
 

Torcik migdalowo pistacjowy

Świeże jajka (o temp. pokojowej) sparzamy przez 30 sek. we wrzącej wodzie. Odzielamy żółtka, białka przekładamy do pojemnika (zużyjemy np. do bezów lub kokosanek). Miękkie masło ucieramy mikserem na puszystą masę, dodajemy cukier puder. Cały czas ucierając dodajemy po 1 żółtku. Czekoladę rozpuszczamy w mikrofali (lub kąpieli wodnej). Odstawiamy do przestudzenia. Chłodną, ale jeszcze płynną czekoladę, porcjami dodajemy do utartej masy maślanej. Mieszamy łyżką lub szpatułką. Dodajemy esencję rumową i kawową (do smaku), kawę cappuccino (proszek) oraz mielone migdały – mieszamy. Ciasto najwygodniej uformować na folii aluminiowej rozłożonej na tacy. Herbataniki przez chwilę moczymy w letnim mleku (herbatnik wystarczy włożyć do miseczki z mlekiem, obrócić i natychmiast wyjąć) i układamy na folii tak, aby stykały się dłuższym bokiem (ciasto będzie szersze). Układamy wzdłuż 6 namoczonych herbatników, na które wykładamy część masy i równo ją rozsmarowujemy. Aby struktura ciasta była stabilna kolejną warstwę rozpoczynamy od połówki herbatnika (kończymy druga połówką). Ponownie kładziemy masę. Kolejną warstwę zaczynamy od całego herbatnika. I tak do wyczerpania herbatników i masy z tym, że ostatnią warstwę będą stanowić herbatniki (wyjdzie 7 warstw z herbatników). Czekoladę na polewę rozpuszczamy w mokrofali (lub kąpieli wodnej) z olejem arachidowym (możemy też zrobić inną, jaką lubimy). Ciasto smarujemy polewą i posypujemy posiekanymi pistacjami. Gdy czekolada zastygnie, torcik zawijamy w folię i wkładamy na 1-2 godz. do lodówki. Po wyjęciu, kroimy na trójkąty (można też na plastry, ale jednak efektowniej wyglądają trójkąty). Nie każdemu pasuje użycie do masy surowych jaj. W takim przypadku żółtka z cukrem pudrem ubijamy na parze (miskę z żółtkami ustawiamy na garnku z gotująca się wodą, tak aby jej dno nie dotykało wody). Ubitą masę studzimy i porcjami dodajemy do utartego masła. Dalej postępujemy, jak w przepisie.

Torcik migdałowo pistacjowy

Torcik migdałowo pistacjowy

Torcik migdałowo pistacjowy

Torcik migdałowo pistacjowy

Torcik migdałowo pistacjowy z powodzeniem nada się na różne okazje, czy uroczystości rodzinne. Wybór smaku i dodatków zależy od upodobań. Można zamiast migdałów dać zmielone orzechy (włoskie lub laskowe), czy też kokos (również zmielony), a smak zaostrzyć odrobiną alkoholu. Nie bez powodu ciasta bez pieczenia cieszą się zawsze dużą popularnością. Raczej proste w przygotowaniu, nikogo nie zaskoczą zakalcem i ogólnie – zawsze się udają. Smacznego.  :)