Chińszczyzna z makaronem ryżowym


Makaron ryżowy otrzymuje się z mąki ryżowej, czyli pośrednio – z ryżu. Składa się głównie ze skrobi, nie zawiera glutenu i tłuszczu. Łatwo go przyrządzić, wystarczy zalać wrzątkiem. Jest bardzo popularny w Azji, szczególnie w Chinach. Można go podawać z kurczakiem, owocami morza i warzywami. Idealny do azjatyckich zup. Chińszczyzna z makaronem ryżowym.  

 

Chińszczyzna z makaronem ryżowym  

Składniki (ilość w zależności od potrzeb):   Chińszczyzna z makaronem ryżowym
-  filety drobiowe
-  boczek wędzony parzony
-  ciemny sos sojowy
-  olej sezamowy
-  ocet ryżowy
-  skrobia kukurydziana (na 4 filety 2-3 łyżeczki)
-  sos ostrygowy
-  papryka czerwona
-  jasne części pora
-  czosnek
-  papryczki chilli (ilość według uznania)
-  świeża kolendra
-  makaron ryżowy

 

 

Chinszczyzna z makaronem ryzowym

Umyte i osuszone filety kroimy na długie i cienkie paski. Przekładamy do szczelnego woreczka, dodajemy składniki marynaty – sos sojowy, olej sezamowy, ocet ryżowy, skrobię kukurydzianą. Woreczek szczelnie zamykamy (używam strunowych) i dokładnie rozprowadzamy marynatę na mięsie. Wkładamy do lodówki na godzinę (można przygotować wieczorem i zostawić na całą noc). Na 30 minut przed przygotowaniem mięso wyjmujemy z lodówki. Szykujemy pozostałe składniki. Umyte warzywa kroimy. Cebule w piórka, paprykę oraz por w paski, czosnek w plasterki i papryczki chilli w drobną kostkę. Boczek kroimy w cienkie plastry. W międzyczasie zalewamy wrzątkiem makaron ryżowy, przykrywamy, odstawiamy na 8 do 10 minut (zgodnie z przepisem na opakowaniu). Rozgrzewamy wok, przekładamy boczek – smażymy aż się zrumieni, wykładamy do miseczki. Na tłuszczu wytopionym z boczku smażymy zamarynowane mięso. Robimy to porcjami, szybko i krótko, aby mięso zrumienić, a nie dusić. Mięso wykładamy, wok oczyszczamy. Na rozgrzany wok wlewamy 3 łyżki oleju, dodajemy drobno pokrojone ostre papryczki, następnie (cały czas mieszając) – czosnek pokrojony w plasterki, cebule, paprykę i por. Warzywa smażymy bardzo krótko, mają być al dente. W woku łączymy wszystkie składniki – usmażone mięso, boczek, warzywa. Doprawiamy do smaku sosem  ostrygowym i sojowym. Podajemy z makaronem ryżowym i świeżą natką kolendry.

 Chińszczyzna z makaronem ryżowym

 Chińszczyzna z makaronem ryżowym

Chińszczyzna z makaronem ryżowym

Chińszczyzna z makaronem ryżowym

Chińszczyzna z makaronem ryżowym

Chińszczyzna z makaronem ryżowym należy do potraw łatwych i szybkich w przygotowaniu. Składniki i ich proporcje możemy modyfikować nadając smak jaki lubimy.  W krótkim czasie przygotujemy smaczne, kolorowe i bardzo aromatyczne danie. Gorąco polecam i życzę smacznego.  :)

Zapraszam również inne potrawy orientalne znajdujace się na blogu:

- Kurczak Gong Bao  宮保雞 
- Ryż jaśminowy po tajsku
- Udka z kurczaka po tajsku
- Chińszczyzna
- Wołowina stir fry w sosie teriyaki
- Japońskie kuleczki mięsne
- Spring rolls z nasionami chia
- Sajgonki z warzywami i mięsem z indyka
- Paski drobiowe w kokosowej tempurze
- Makaron chow mein z krewetkami na ostro