Bigos z kapusty pekińskiej


Kapusta pekińska w Chinach uprawiana jest już od V wieku. Serca smakoszy innych kontynentów – Europy i Ameryki Północnej – podbiła zdecydowanie niedawno, bo w latach trzydziestych XX wieku. Od razu stała się cenionym warzywem ze względu na smak i wartości odżywcze. Kapusta pekińska jest warzywem używanym na szeroką skalę w kuchni wschodnio-azjatyckiej (Chinach, Korei, Japonii). Na surowo wykorzystywana jest do zawijania wieprzowiny czy ostryg lub jako składnik zup. Bardzo dobrze smakuje smażona z woka z innymi dodatkami, takimi jak tofu czy grzyby. Wydobywa wówczas swój naturalny lekko słodkawy smak. W polskiej kuchni najczęściej stanowi główny składnik surówek i sałatek dodawanych do głównych dań. Warto jednak wypróbować kapustę pekińską również w wersji na ciepło. Bigos z kapusty pekińskiej.
 
 
 Bigos z kapusty pekińskiej
 
 
Składniki:  Bigos z kapusty pekińskiej
- 1 duża kapusta pekińska
- ok. 400 g chudego wędzonego boczku
- ok. 600 g dobrej kiełbasy (dałam podwawelską
  z szynki)
- 2 cebule
- por (jasna część)
- 2-3 pomidory
- różowa sól himalajska
- 3 listki laurowe
- kilka ziaren ziela angielskiego
- pieprz czarny
- ½ łyżeczki uprażonych i zmielonych nasion 
  kolendry
- szczypta mielonego kminku
- pęczek kopru
- 2 łyżki oleju
 
 
 
bigos-z-kapusty-pekinskiej
 

Boczek kroimy w kostkę i smażymy na patelni na rumiano. Pod koniec smażenia dodajemy pokrojone w kostkę cebule. W garnku rozgrzewamy olej. Kapustę przekrajamy na dwie części, kroimy i wrzucamy na rozgrzany olej, oprószamy solą himalajską (nie za dużo, bo dodamy składniki z solą – boczek i kiełbasę). Mieszamy i dusimy bez przykrycia, aż puści sok i zmniejszy objętość (trwa to krótko, pekinka jest delikatna i nie rozgotowujmy jej). Dodajemy pokrojony w półkrążki por, boczek z cebulką – zmniejszamy temperature kuchenki do minimum. Na tłuszczu wytopionym z boczku przesmażamy pokrojoną w plasterki (czy kostkę) kiełbasę. Zrumienioną kiełbasę dodajemy do kapusty. Na patelnię po kiełbasie przekładamy obrane i pokrojone w kostkę pomidory. Do pomidorów dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, pieprz mielony oraz kolendrę i kminek – mieszamy. Gdy uwolni się aromat przypraw, a sos na patelni zredukuje się – przelewamy go do garnka z kapustą. Siekamy koper i dodajemy do bigosu. Całość krótko zagotowujemy. Podajemy natychmiast.

Bigos z kapusty pekińskiej

Bigos z kapusty pekińskiej

Bigos z kapusty pekińskiej

Bigos z kapusty pekińskiej

Bigos z kapusty pekińskiej

Bigos z kapusty pekińskiej jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu. Na jesienne, pochmurne i deszczowe dni. Na obiad… i nie tylko.  ;)  Potrawa bardzo aromatyczna, z pajdą chleba lub… z czym kto lubi. Gorąco polecam i życzę smacznego.   :)