Orzechowa trufla z awokado


Awokado mogę jeść codziennie. Ta propozycja podania jest zaskakująca i zgoła odmienna – orzechowa trufla z awokado. Inspirację wzięłam  stąd, ale zrobiłam inaczej.

 
 
 
 
 
 
Składniki:      2013093019803
- 2 szt. awokado
- 2 łyżki masła
- 5 łyżek orzechów bardzo drobno zmielonych w blenderze
- ziarenka wanilii
- 2 łyżeczki kakao
- 3 łyżeczki nutelli
- 1 łyżeczka cukru pudru
- kilka kropli aromatu kawowego
- sok z limonki
- posiekane lub grubo zmielone orzechy do obtoczenia awokado
- 50g rozpuszczonej czekolady (min. 70%)
 

Orzechy dokładnie zmieliłam w blenderze. Wyjęłam, włożyłam masło, cukier i ziarenka wanilii.  Utarłam, dodałam orzechy, kakao i aromat kawowy. Wymieszałam w blenderze.  Awokado umyłam, przekroiłam i wyjęłam pestkę. Nie obierałam ze skóry.  Wydrążyłam trochę miąższu (wydrążone zjadłam), zostawiłam ok. 1 cm od skórki. Skropiłam sokiem z limonki.  Każdą polówkę nafaszerowałam musem orzechowym, złożyłam w całość, nadmiar usunęłam.  Zawinęłam w folię spożywczą i włożyłam na 15 minut do zamrażarki, potem na 1 godzinę do lodówki. Po wyjęciu z lodówki, rozpakowałam z folii i delikatnie zdjęłam skórkę z awokado (nie było problemu, lekko podważyłam nożem i “szło jak po maśle”). Skropiłam ponownie sokiem z limonki.  Wierzch awokado posmarowałam dokładnie musem orzechowym i “otuliłam orzechami”. Ponownie zawinęłam w folię i włożyłam na 1 godzinę do lodówki. Po wyjęciu, na wierzchu zrobiłam pajęczynkę z rozpuszczonej (w mikrofali) czekolady.

2013093019859 (2)

Orzechowa trufla z awokado

Zawsze uważałam, że awokado “lubi” najbardziej takie zestawienie – olej sezamowy – sok z cytryny – sos sojowy. Do tego zestawu dodam drugi – mus orzechowy z czekoladą. Namawiam wszystkich do wypróbowania tego przepisu, naprawdę Wasze kubki smakowe nie doznają zawodu. Są takie potrawy, które nie potrzebują zachwalania i ich widok mówi za siebie. Tak jest z orzechową truflą z awokado. Jedno mogę powiedzieć – żałujcie, że zdjęcia “nie pachną”. Wiem, że na moim stole zagości ona nie jeden raz.  Smacznego. :)