Chatka Puchatka


Kto z Was nie zna “Chatki Puchatka”, czy “chatki baby jagi”? Odkąd sięgam pamięcią często gościła w moim domu, mając swoich stałych zwolenników.

 

 
 
 
 
 
Składniki na ciasto:              składniki na Chatka Puchatka
- 360g twarogu + 250g serka mascarpone
- 200g masła
- 3/4 szklanki cukru pudru
- ekstrakt waniliowy
- 1 łyżka kakao
- 36 szt. Herbatników Petit Beurre
- brzoskwinie z syropu – 5 połówek
- wiórki kokosowe do posypania ciasta
 
 
 
 
 
 
 
 
Składniki na polewę:                        składniki na polewę
- 1/2 kostki masła
- 1/2 szklanki cukru
- 1,5 łyżki kakao
- 1,5 łyżki wody
- 2 łyżki kawy cappuccino rumowego
- 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
 
 
 
 

 

 

Chatka Puchatka

Masło ucieramy z cukrem pudrem na puch. Stopniowo dodajemy twaróg, serek mascarpone i wanilię. Masę dzielimy na pół. Pierwszą zostawiamy białą, a do drugiej dodajemy 1 łyżkę kakao i dokładnie mieszamy. Herbatniki układamy na folii aluminiowej w prostokąt 3 x 6. Na herbatniki wykładamy masę kakaową i rozsmarowujemy na całości (2 łyżki odkładamy na potem). Na masę kakaową ponownie układamy, w ten sam sposób herbatniki – a na nich rozsmarowujemy masę jasną. Pozostawione 2 łyżki kremu kakaowego wykładamy na środku jasnej masy (najwygodniej jest zrobić to dekoratorem). Brzoskwinie osuszamy, z syropu,  ręcznikiem papierowym. Układamy, przecięciem do dołu, na masę kakaową (wyłożoną na środku jasnej). Boki ciasta podnosimy (korzystając z folii) formując trójkąt. Zawijamy folię i wkładamy ciasto do lodówki. Szykujemy polewę. Masło rozpuszczamy w garnku z dodatkiem cukru, wody, kakao. Gdy cukier się rozpuści dodajemy 2 łyżki kawy i ekstrakt waniliowy. Mieszamy, nie dopuszczając do zagotowania. Polewę studzimy, polewamy naszą chatkę i posypujemy wiórkami kokosowymi. Wstawiamy na godzinę do lodówki.

Chatka Puchatka sposób podania

Chatka Puchatka sposób podania

Chatka Puchatka, czy chatka baby jagi – jakby nie nazwał – smakuje tak samo pysznie. Można wprowadzać swoje modyfikacje przepisu, dając inne owoce, galaretkę… zamiast ciemnej polewy – białą. Możliwości jest bardzo wiele, a efekty będą zawsze pewne. To ciasto, sernik, deser – nie może się nie udać. Smacznego.