Kurczak pieczony na butelce


Jedna z kolejnych inspiracji, niewiadomego pochodzenia, wykopana z internetu. Kto jest autorem tego sposobu wykonania? Naprawdę nie wiem, ale wielu do niego się przyznaje. Faktem niewątpliwym jest, że danie przygotowane w ten sposób zadowoli niejedne kubki smakowe – kurczak pieczony na butelce z… No właśnie z czym? Może być z piwem, ale nie tylko. W mojej butelce była zwykła woda, a dla aromatu - pokrojona limonka.

 
 
Składniki:                              składniki Kurczak pieczony na butelce
- kurczak o wadze 1,2kg (mały)
- papryka wędzona w proszku
- chilli
- sól
- pieprz
- olej rzepakowy
- 1 limonka
- wrzątek do napełnienia butelki

 

 

 

Kurczak pieczony na butelce

Kurczaka umyć, dokładnie oczyścić, odciąć kuper i tłustą skórę przy kuprze. Osuszyć papierowym ręcznikiem. Natrzeć olejem i przyprawami – wewnątrz i na zewnątrz. Przykryć folią spożywczą i odstawić do lodówki minimum – na godzinę (najlepiej na noc). Butelkę po piwie umyć, namoczyć we wrzątku, po czym zdjąć papierowe etykiety. Limonkę pokroić na części, włożyć do butelki i zalać wrzątkiem. Kurczaka wyjąć z lodówki i nałożyć na butelkę, postawić w brytfance lub naczyniu żaroodpornym. Wlać do formy ok. 2 szklanek wody i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C  na 1 godzinę 20 minut. Przyjmujemy czas pieczenia – na 1 kg kurczaka – 1 godzina. Co jakiś czas kurczaka polewamy sosem z brytfanki i obracamy. Po wyjęciu z piekarnika, zanim go pokroimy, odczekajmy ok. 10 minut, aby wszystkie soki się wchłonęły.

sposób podania Kurczak pieczony na butelce sposób podania Kurczak pieczony na butelce

Kurczak pieczony na butelce na widelcu

Pamiętam z rodzinnego miasta „budkę”, w której moi Rodzice kupowali kurczaki z rożna. Były, i są, najlepsze w mieście. Smak przygotowanego kurczaka na butelce przypomina mi właśnie tamten smak. Był taki, że można go było jeść i jeść… i to z każdym kęsem… z coraz większym apetytem. Smacznego.