Racuchy drożdżowe na zsiadłym mleku. Kolejny, niezapomniany smak z domu rodzinnego. Robiła je moja Babcia, robiła moja Mama, teraz… robię ja.
Składniki:
Przygotowałam rozczyn z suchych drożdży. Rozmieszałam 1 łyżeczkę cukru z 50ml wrzątku. Dolałam 100ml zimnej wody, wsypałam drożdże – dokładnie wymieszałam. Przykryłam i odstawiłam w ciepłe miejsce na 15 minut. Mąkę przesiałam. Ubiłam całe jajka z cukrem i szczyptą soli. Mleko zsiadłe z masłem lekko podgrzałam w mikrofali. Wyrośnięty rozczyn dodałam do miski z przesianą mąką, wlałam ubite jajka oraz mleko z masłem. Dokładnie wyrobiłam drewnianą łyżką, przykryłam ściereczką i odstawiłam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 40 minut. Usmażyłam na rozgrzanym oleju z obu stron, na rumiano.
Chrupiące i puszyste. Racuchy drożdżowe na zsiadłym mleku podałam z kleksem z konfitury, posypane cukrem pudrem. Ale można… jak kto lubi, też będzie pysznie. Smacznego.