Rogale drożdżowe


Świeże, puszyste i lekkie, z chrupiącą skórką, pachnące wspomnieniami. Zawsze takie zapachy przywołują właśnie wspomnienie domu rodzinnego. Co prawda, pieczywo było z piekarni, ale za to jaaaakie… W mojej kuchni szukam właśnie tych smaków i zapachów, więc tym razem „przywołam”… rogale drożdżowe z makiem. Jest to mój podstawowy przepis na wszelkie bułki, chałki, drożdżówki z serem, makiem, budyniem, owocami – z czym “dusza zapragnie”. Z poniżej podanego przepisu wychodzi ok. 18-20 szt. (to zależy od ich wielkości). Proporcje, oczywiście, proszę sobie dopasować. Po wystygnięciu, dzielę do woreczków i  zamrażam. Rozmrożone, lekko podgrzane w mikrofali, dalej smakują, jak świeżo wyjęte z piekarnika. Mam gotowe w każdej chwili – do wyczerpania zapasów.

Składniki:                               Rogale drożdżowe składniki
- 8 szklanek mąki tortowej
- 1 szklanka cukru
- 4 jajka
- 2 szklanki mleka (może być maślanka)
- 21g drożdży suszonych
- 30 dag masła
- 1 płaska łyżeczka soli
- dodatkowo 1 jajko do smarowania
- mak lub sezam do posypania

 

Rogale drozdzowe

Drożdże suszone wymagają zrobienia rozczynu. Należy wymieszać 50ml wrzątku z 1 łyżeczką cukru. Dolać 100ml zimnej wody, wsypać suche drożdże i dokładnie wymieszać drewnianą łyżką. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 20 minut, aby drożdże „ruszyły”. Masło rozpuszczam w mikrofali, dodaję do niego zimne mleko (po wymieszaniu, całość ma być ciepła). Ubijam całe jajka z pozostałym cukrem. Do przesianej mąki dodaję wyrośnięty rozczyn, masło z mlekiem, ubite jajka, sól. Wyrabiam robotem z hakami, aż ciasto zacznie odchodzić od miski, trwa to ok. 10 minut. Wyrobione ciasto lekko oprószam mąką, przykrywam ściereczką i odstawiam do wyrośnięcia na 1,5 godziny. Gdy ciasto już zwiększy swoją objętość,  przebijam pięścią, aby odgazowało i formuję, np. tym razem – rogale. Polecam korzystanie z rękawiczek jednorazowych, gdyż ciasto lekko przywiera do rąk.  Uformowane rogale poukładałam na blaszce wyłozonej papierem do pieczenia, przykryłam i na 30 minut odstawiłam ponownie w ciepłe miejsce  do wyrośnięcia. Wyrośnięte rogale posmarowałam roztrzepanym jajkiem, posypałam makiem. Piekłam w piekarniku nagrzanym do 180°C  przez 20 minut.

Rogale drożdżowe sposób podania Rogale drożdżowe sposób podania

Rogale drożdżowe sposób podania

Rogale drożdżowe

Uwielbiam, gdy po  domu  roznosi się zapach pieczonego ciasta drożdżowego. Na śniadanie, czy kolację -  z masłem, miodem… mała rzecz, a cieszy. Do tego przepisu, powrócę jeszcze niejeden raz na blogu. A tymczasem – życzę smacznego.