Ryż Kondeuszów


Bardziej, jako deser, ale może też być na drugie danie. Ryż Kondeuszów. Bardzo dawno go nie robiłam, więc skorzystałam z “przypominacza”, z jedną różnicą. Ponieważ użyłam ryżu jaśminowego, gotowałam go krócej, niecałe 20 minut. Moja wersja z sosem malinowo truskawkowym i malinami.

 
 
 
 
Składniki:                     Ryż Kondeuszów składniki
- 200g ryżu (u mnie jaśminowy)
- 2 szklanki mleka
- pół laski wanilii (dałam cukier wanilinowy i extrakt waniliowy)
- 10 dag cukru pudru
- 3 dag masła
- 2 żółtka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Składniki na sos:         Ryż Kondeuszów sos
- 300g malin + 8 szt. truskawek
- 4 łyżki cukru
- sok z połowy cytryny
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej (+ 2 łyżeczki zimnej wody do rozprowadzenia)

 

 

 

 

Ryz Kondeuszów. gif

Ryż opłukałam i wsypałam do garnka na wrzącą wodę. Gotowałam 2 minuty, następnie wylałam na sitko, przelałam zimną wodą i ponownie przełożyłam do garnka, tym razem, zalewając go wrzącym mlekiem. Dodałam masło i cukier wanilinowy. Gotowałam niecałe 20 minut. Utarłam żółtka z cukrem pudrem (przed użyciem żółtek na surowo – jajka sparzam wrzątkiem przez ok. 30 sek.) i extraktem waniliowym. Utarte dodałam do ryżu – wymieszałam. Przygotowałam sos malinowo truskawkowy. Przebrane, umyte maliny (kilka odłożyłam do ozdoby) i truskawki – wsypałam do rondelka. Dodałam cukier i sok z połowy cytryny. Gotowałam do chwili, aż owoce się rozgotują. Następnie przetarłam przez sitko, aby pozbyć się pestek. Z powrotem przelałam do czystego rondelka. Mąkę ziemniaczaną rozprowadziłam w zimnej wodzie. Sos malinowy doprowadziłam do wrzenia, dolałam mąkę, zagotowałam. Przygotowałam talerz z kleksem jogurtu greckiego (jest bardzo gęsty i ładnie się eksponuje) i sosem malinowo truskawkowym.

sposób podania Ryż Kondeuszów

 

sposób podania Ryż Kondeuszów

Przygotowany ryż, w zasadzie, powinien być ułożony w kształcie wieńca, a w środek nakłada się owoce. Ja podałam inaczej –  i też było pysznie, niczym wspomnienie… lata?… i nie tylko…  Smacznego. :)