Brukselka z szynką serrano i orzechami włoskimi


Ostatnio brukselka sama się wprosiła do mojego jadłospisu (bigosem). Nie mogę już powiedzieć, że jej nie lubię, wprost przeciwnie. Tym razem, korzystając z przepisu P. Basi Ritz na brukselkę z bekonem i orzechami włoskimi, doszłam do wniosku, że lata bez brukselki były latami straconymi, oczywiście, pod względem kulinarnym.

 

 
 
Składniki:  Brukselka z szynką serrano inorzechami włoskimi składniki
- 500 g brukselki
- 50 g orzechów włoskich
- 100 g szynki  serrano
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- gałka muszkatołowa
- olej kokosowy

 

Brukselka z serrano i orzechami wloskimi

Brukselkę umyłam, oberwałam zniszczone listki, obcięłam końcówki głąbów i nacięłam je na krzyż. Wrzuciłam na wrzącą osoloną wodę. Gotowałam 10 minut, pod przykryciem. Orzechy grubo posiekałam i zrumieniłam na patelni, bez tłuszczu. Na rozgrzanym oleju kokosowym usmażyłam, na rumiano pokrojone plastry szynki, a następnie osączyłam je z tłuszczu na papierowym ręczniku. Brukselkę dokładnie odcedziłam  i wrzuciłam na pozostały po szynce tłuszcz. Smażyłam 3 minuty, oprószyłam pieprzem, świeżo startą gałką muszkatołową, dodałam zrumienione orzechy i  szynkę – wymieszałam.

Brukselka z szynką serranon inorzechami włoskimi sposób podania

Brukselka z szynką serrano i orzechami włoskimi sposób podania

Brukselka z szynką serrano i orzechami włoskimi była wielkim zaskoczeniem, nie tylko dla mnie.  Dodatek orzechów włoskich i serrano wysunął się na plan pierwszy, jednocześnie łagodząc specyficzny smak brukselki. Mogę tylko powtórzyć za Panią Basią  Ritz – „prosto z patelni, z pajdą wiejskiego chleba z masłem!” – tak jedzona, jest najlepsza. Smacznego. :)