Krakersy z łososiem


W okresie karnawału zawsze furorę robią przystawki. Ich wielką zaletą jest to, że możemy je przygotować szybko i prawie ze wszystkiego, oczywiście warunkiem jest świeżość składników. Przygotowując, musimy jednak trochę więcej uwagi poświęcić na sposób ich podania. Idealnie do przygotowania przystawek nadają się krakersy i …

 
 
 
 
Składniki:  Krakersy z łososiem
- opakowanie krakersów solonych
- łosoś wędzony w plastrach
- ser feta
- serek mascarpone
- rukola, skórka z limonki, cytryny, świeży rozmaryn
- świeżo mielony pieprz

 

Krakersy z łososiem sposób podania

Łososia dzielimy na nieduże porcje. Na krakersy nakładamy serek mascarpone, najlepiej przy użyciu woreczka i  tylki w kształcie gwiazdki. Aby wzbogacić smak dokładamy, na każdy po małym kawałku fety. Porcje łososia zwijamy i układamy na serkach. Oprószamy świeżo zmielonym pieprzem. Dla ozdoby kładziemy po listku rukoli, świeży rozmaryn, cząstki cytryny. Za pomocą specjalnego nożyka (do dekoracyjnego obierania cytrusów) wykrajamy z limonki i cytryny niteczki skórek, które również będą ozdobą.

Krakersy z łososiem sposób podania Krakersy z łososiem sposób podania

Krakersy z łososiem – przystawka, raczej wstęp, który zaspokoi mały głód… Hmmm, metoda na głoda? Dlaczego nie, takich malutkich na kęs, czy dwa też można zjeść więcej, ale – uważajmy, bo nie wypada. ;) Smacznego. :)