Semifreddo waniliowo czekoladowe


Semifreddo, to  włoski deser „na wpół zmrożony”. Efekt końcowy może zapowiadać, że przygotowanie zajmie duuuużo czasu. A tu miła niespodzianka i zaskoczenie. Samo przygotowanie, to nie dłużej, jak 20 minut.

 

 
 
 
Składniki:   Semifreddo waniliowo czekoladowe składniki
- 3 jajka
- 250g mascarpone
- 250 ml fresh double cream
- 1/3 szklanki drobnego cukru
- 1 łyżka cukru pudru
- ziarenka z 1 laski wanilii
- skórka otarta z cytryny
- 100 g dobrej czekolady
- 80 g uprażonych płatków migdałowych

 

 

Semifreddo waniliowo czekoladowe

Dzień wcześniej wkładam do zamrażarki małą formę keksową. Jajka umyłam i wyparzyłam przez 30 sekund, a następnie ochłodziłam pod bieżącą wodą. Oddzieliłam żółtka od białek. Żółtka utarłam z cukrem i ziarnami wanilii, dodałam skórkę z cytryny dalej ucierając, aż powstała puszysta i gładka masa. Dodałam serek mascarpone i wmieszłam go robotem na niższych obrotach. Ubiłam śmietankę z łyżką cukru – dodałam do masy jajecznej i wymieszałam.  Ubiłam na sztywno pianę, którą dodałam do masy wraz z połową uprażonych płatków migdałowych - delikatnie wymieszałam łyżką. Formę keksową wyjęłam z zamrażarki i wyłożyłam folią spożywczą (zapas ma zwisać po bokach). Czekoladę rozdrobniłam w blenderze. Połowę masy przełożyłam do formy, posypałam rozdrobnioną czekoladą (zostawiłam ze 2 łyżeczki). Na czekoladę wyłożyłam pozostałą część masy. Posypałam płatkami migdałowymi i resztą czekolady. Zawinęłam wystające boki folii i wstawiłam formę z deserem do zamrażarki na 8 godzin. Przed podaniem należy go przenieść na ok. godzinę do lodówki.

Semifreddo waniliowo czekoladowe Semifreddo waniliowo czekoladowe sposób podania

Semifreddo waniliowo czekoladowe sposób podania

Gotowe semifreddo waniliowo czekoladowe pokroiłam w plastry. Każdy deser ma swoich zwolenników. Ten, zapewne niejednego ujmie swoim smakiem. Wydawać by się mogło, że zima to nie pora na lodowe łakocie, ale… kiedy spróbujecie sami dojdziecie do wniosku, że nic bardziej mylnego. Taki deser smakuje nawet zimą, a latem… hmmmmmm to już kolejna bajka. ;) Warto jeszcze zaznaczyć, że jest to jedna z wielu możliwych kombinacji. Smacznego. :)