Szynka drobiowa


Gdzie w kurczaku jest szynka? Według Słownika Języka Polskiego, szynka, to  „ wędlina z tylnej części półtuszy wieprza lub innego zwierzęcia”. Nie popełniamy więc błędu mówiąc o szynce drobiowej, tym bardziej, robiąc ją samemu. Mamy gwarancję - ile szynki jest, w naszej szynce.

 
 
 
 
Składniki: Szynka drobiowa składniki
- 4 duże pojedyncze piersi (ok. 1,2 kg)
- olej sezamowy
- sos sojowy light
- ocet ryżowy
- papryka wędzona
- czosnek suszony
- pieprz czarny i biały mielony
- kawałek siatki wedliniarskiej

 

Szynka drobiowa

Umyte piersi osuszamy papierowym ręcznikiem. Na rozłożonej folii spożywczej nacieramy mięso olejem, pieprzem, czosnkiem, papryką, sosem sojowym, octem ryżowym. Staramy się dotrzeć we wszystkie „zakamarki”. Piersi składamy nadając kształt owalny i zawijamy w folię, na której przyprawialiśmy mięso. Aby podczas dalszej obróbki zachować ładny kształt, dodatkowo -  użyłam siatki wędliniarskiej, którą dostałam od zaprzyjaźnionego rzeźnika. Tak przygotowaną szynkę wkładamy na noc do lodówki. Na drugi dzień przekładamy ją do woreczka do pieczenia, usuwamy z niego powietrze i szczelnie zamykamy. Szynkę wkładamy do garnka z zimną wodą i gotujemy, pod przykryciem przez 40 minut, od chwili zagotowania wody. Po ugotowaniu zostawiamy w tej wodzie do całkowitego ustudzenia.

Szynka drobiowa sposób podania Szynka drobiowa sposób podania

Sam pomysł na ugotowanie szynki – w woreczku do pieczenia - wzięłam od  Aleex  (przepis na najdelikatniejszy schab – też robiłam i polecam). W tak przyrządzonej szynce drobiowej jest na pewno 100% szynki. Jest pyszna, soczysta i aromatyczna. Dodatkową zaletą jest to, że przygotowując ją używamy takich przypraw, jakie lubimy i śmiało możemy powiedzieć, że wiemy co jemy. Smacznego. :)

Domowy Wyrób