Budyniowiec śmietanowy z figami


Jak zagospodarować figi, aby ich smak wystarczył na dłużej i trwał, trwał…   Zatopiłam je więc w galaretce, a dokładniej - zrobiłam budyniowiec śmietanowy z figami. Można oczywiście użyć innych owoców. Ciasto jest dosyć pracochłonne, dlatego najlepiej przygotowanie rozłożyć na dwa dni. Dzień wcześniej gotujemy budyń, szykujemy galaretki do masy i pieczemy biszkopt.

 
 
Składniki na biszkopt : Budyniowiec śmietanowy z figami składniki
-  8 jaj
-  2 szklanki mąki tortowej
-  1 ¼  szklanki drobnego cukru
-  4 łyżeczki proszku do pieczenia
-  2 łyżeczki octu
-  4 łyżki oleju
Składniki na masę budyniową:
- 3 opakowania budyniu waniliowego bez cukru
- 1/2 litra mleka
- 6 łyżek cukru
- 340 g miękkiego masła
- 250 g mascarpone
 Składniki na masę śmietanową:
- 1 galaretka cytrynowa
- 200ml wrzątku
- 500 ml słodkiej śmietanki (fresh cream)
- 2 łyżki cukru z wanilią
- 4 galaretki o różnych kolorach
Dodatkowo:
- figi 5 szt. (albo inne owoce)
- 2 galaretki na wierzch ciasta
 
Budyniowiec smietanowy z figami

Białka ubijamy z cukrem. Żółtka mieszamy z proszkiem do pieczenia i octem (uwaga – masa zwiększy swoją objętość). Do ubitych białek stopniowo dokładamy masę żółtkową. Kolejno – dodajemy przesianą mąkę i olej – delikatnie mieszamy. Pieczemy w dużej prostokątnej blaszce, wyłożonej papierem do pieczenia, ok. 40 minut w 180°C. Gotujemy budyń z ½  litra mleka, 6 łyżek cukru i 3 opakowań budyniu bez cukru. Gorący (wychodzi bardzo gęsty) przykrywamy folią spożywczą i zostawiamy do następnego dnia. Przygotowujemy 4 galaretki do masy śmietanowej. Każdą rozpuszczamy w 1,5 szklanki wrzątku, dokładnie mieszamy i odstawiamy do zastudzenia (najlepiej przelać  do płaskich naczyń, będzie łatwiej potem kroić). Na drugi dzień pozostaje do zrobienia masa budyniowa i śmietanowa. Do zimnego budyniu dodajemy 340g masła o temperaturze pokojowej, wyrabiamy robotem na niskich obrotach. Dodajemy, po łyżce, 250g serka mascarpone – należy delikatnie go wmieszać. Biszkopt przekrawamy na dwie części, nasączamy sokiem owocowym (np. z marakują), lekko smarujemy kwaśnym dżemem (porzeczkowym) i nakładamy masę budyniową. Teraz kolej na masę śmietanową. Galaretkę cytrynową rozpuszczamy w 200 ml wrzątku, studzimy. Gdy jest zimna i zaczyna tężeć ubijamy 500 ml śmietanki (fresh cream) z cukrem waniliowym. Do ubitej śmietany dodajemy zimną galaretkę, mieszamy. Zastygnięte (dzień wcześniej przygotowane) 4 galaretki kroimy w kostkę  i dodajemy do masy śmietanowej, którą następnie wykładamy na masę budyniową. Przykrywamy drugą częścią biszkoptu, lekko nasączamy sokiem. Rozpuszczamy 2 galaretki (w 650ml wrzątku), studzimy. Figi (wystarczy 5 sztuk) kroimy w plasterki i układamy na biszkopcie. Gdy galaretki skrzepną, wykładamy je na figi. Ciasto wstawiamy do lodówki do stężenia. Ja kroiłam… już po godzinie.

Budyniowiec śmietanowy z figami sposób podania   Budyniowiec śmietanowy z figami sposób podania

Mimo, że budyniowiec śmietanowy z figami jest trochę skomplikowany, warto poświęcić czas i pracę, aby przygotować to  niebanalne ciasto. To kolejne przypomniane -  zapomniane, ale rozkoszne  smaki. Słowa tu nie wystarczą, tego trzeba po prostu  spróbować. Smacznego. :)