Ciastka francuskie z truskawkami


Ciasto francuskie należy do moich ulubionych. Moim zdaniem, jego twórca zasługuje na kulinarnego Nobla. To ciasto daje ogromne możliwości do wykorzystania – na słodko, wytrwanie, na ciepło, na zimno, można w nim zapiekać mięso, ryby… i nie tylko. Wykorzystując gotowe, w krótkim czasie wyczarujemy pyszne ciastka francuskie z truskawkami.

 

 
 
 
 
Składniki na 8 sztuk:  Ciastka francuskie z truskawkami składniki
- 1 opakowanie ciasta francuskiego
   375g
- 1 jajko do posmarowania ciastek
- brązowy cukier (Demerara)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Masa śmietanowa:  Ciastka francuskie z truskawkami składniki
- 500ml fresh double cream
- 250g serka mascarpone
- 2 łyżki cukru pudru
Dodatkowo:
- truskawki
- kilka szt. borówek
- listki mięty
- cukier puder do oprószenia
- skórka z cytryny

 

Ciastka francuskie z truskawkami

Ciasto wyjmujemy z lodówki i pozostawiamy na ok. 10 minut (łatwiej je rozwinąć). Dzielimy na 8, mniej więcej, równych prostokątów. Radełkiem lub nożykiem wycinamy wewnątrz każdego kolejny prostokąt, nie docinając do końca w miejscach zaznaczonych X na gifie. Chwytamy za rogi i przekładamy. Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ciastka smarujemy rozkłóconym jajkiem (przy użyciu pędzelka) i posypujemy brązowym cukrem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 185°C na 20 minut. Upieczone, studzimy na kratce. Mocno schłodzoną śmietanę ubijamy, dodając 2 łyżki cukru pudru. Następnie należy delikatnie wmieszać serek mascarpone. Gotową masę nakładamy (woreczkiem z tylką w kształcie gwiazdki) na ostudzone ciastka. Na masie śmietanowej układamy pokrojone truskawki, borówkę, niteczki skórki cytrynowej (oczywiście cytryna uprzednio musi być wyszorowana i wyparzona), ozdabiamy listkiem mięty. Przed podaniem oprószamy cukrem pudrem.

Ciastka francuskie z truskawkami sposób podania

Ciastka francuskie z truskawkami sposób podania

Ciastka francuskie z truskawkami

Dla mniej wprawnych w pieczeniu, czy bardziej zabieganych, czy też zapracowanych… i nie tylko – gotowe ciasto francuskie stanowi wielkie udogodnienie. W krótkim czasie przygotujemy pyszne, aromatyczne ciastka francuskie z truskawkami lub innymi ulubionymi owocami. Smacznego. :)