Sałatka z truskawkową nutą


Są nieodłączną częścią naszej diety. Bez nich, kuchnia byłaby bardzo uboga. Sałatki – przyciągające wzrok, pobudzające zapachem nasze zmysły i pieszczące smakiem podniebienia. Sałatka z truskawkową nutą właśnie do takich należy.

 

 
 
 
SkładnikiSałatka z truskawkową nutą składniki
- szpinak, rukiew wodna i rukola
  (łącznie 100g)
- 200g truskawek
- 100g szynki serrano
- olej sezamowy
- skórka z cytryny

 

Salatka z truskawkowa nuta

Szpinak, rukiew i rukolę opłukać. Odciąć (najlepiej nożyczkami) ogonki ze szpinaku. Umyte truskawki odszypułkować, pokroić na ćwiartki. Plasterki szynki przeciąć wzdłuż na połówki i zrumienić na rozgrzanej patelni, bez dodatku tłuszczu. Szpinak, rukiew i rukolę, odsączone z wody, przełożyć do miski.  Dodać połowę pokrojonych truskawek, na tarce zetrzeć skórkę z wyszorowanej i wyparzonej cytryny, skropić olejem sezamowym – wymieszać. Dołożyć pozostałe truskawki i szynkę serrano, delikatnie połączyć wszystkie składniki.

 Sałatka z truskawkową nutą sposób podania

Sałatka z truskawkową nutą sposób podania

Sałatka z truskawkową nutą

Sałatka z truskawkową nutą, to kwintesencja smaków, zapachów… i nie tylko. Minimalizm składników, prostota i szybkość wykonania, oczaruje Was i zadziwi. Do tej sałatki dodatek jakichkolwiek przypraw jest zbędny. Intensywny orzechowo-pieprzowy smak rukoli i słony – szynki Serrano - zastąpi je wszystkie. Smacznego. :)

Zielono mi, idzie wiosna