Zielona Pavlova


Aby uczcić dzień św. Patryka, który przypada właśnie dzisiaj, przygotowałam bezę Pavlovej, ale niezwykłą, bo jest to… Zielona Pavlova.

 

 
 
 
 
 
Składniki na bezę: Zielona Pavlova składniki
- 245g białek (ok. 6 szt.)
- 385g drobnego cukru
- szczypta soli
- 3 pełne łyżeczki mąki ziemniaczanej
- 1,5 łyżeczki octu 10%
- zielony barwnik do ciast
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dodatkowo:  Zielona Pavlova składniki
- 500ml śmietanki  fresh double  cream
- 2 łyżki cukru pudru
- zielony barwnik do ciast
- truskawki
- posiekane orzeszki pistacjowe (niesolone)

 

Zielona Pavlova

Zimne białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywno. Stopniowo dodajemy, po łyżce cukru, za każdym razem ubijając, aby się dokładnie rozpuścił. Następnie dodajemy przesianą mąkę – mieszamy dalej robotem, ale na niskich obrotach. Ocet łączymy w miseczce z barwnikiem i stopniowo (ubijając na najniższych obrotach robota) dodajemy do piany. Piekarnik nastawiamy na 175°C. Bezę wykładamy na formę wyłożoną papierem do pieczenia, na którym wcześniej odrysowujemy kształt koła (odrysowałam od miski). Bezę wykładamy, formując zamierzony kształt. Wstawiamy do nagrzanego już piekarnika i od razu zmniejszamy temperaturę do 135°C. Pieczemy 1 godzinę 40 minut. Po upieczeniu zostawiamy do całkowitego wystudzenia w piekarniku przy lekko uchylonych drzwiczkach. Bardzo mocno schłodzoną śmietankę ubijamy z cukrem pudrem. Pod koniec ubijania, dodajemy zielony barwnik. Na wierzch bezy wykładamy ubitą śmietanę, układamy pokrojone truskawki. Całość posypujemy posiekanymi orzeszkami pistacjowymi.

Zielona Pavlova

Zielona Pavlova sposób podania

Zielona Pavlova sposób podania

Nie jest to moja pierwsza Pavlova, ale w takim wydaniu, to debiut. Zielona Pavlova zachwyciła wszystkich swoim wyglądem i bogactwem smaków. Na św. Patryka była ukoronowaniem dnia i to naprawdę nie byle jakim. Smacznego. :)