Biszkopciki z masą kokosową i truskawkami


Desery są okazją do wykorzystania pozostałości kremów, galaretek… i nie tylko. Kiedy dopadnie nas ochota na coś słodkiego wystarczy przeszukać szafki, popatrzeć co mamy w lodówce, połączyć składniki i mamy gotowe… biszkopciki z masą kokosową  i truskawkami.

 

 
 
 
Składniki: Biszkopciki z masą  kokosową i truskawkami składniki
- 20 podłużnych biszkoptów (na 10 ciastek)
- truskawki (kilka sztuk)
- czekolada (na polewę do ozdoby)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Masa kokosowa: Biszkopciki z masą  kokosową i truskawkami składniki
- 200 ml mleka kokosowego
- 1 łyżeczka cukru pudru
- ok. 50g wiórków kokosowych

 

Biszkopciki z masa kokosowa  i truskawkami

Umyte i pozbawione szypułek truskawki kroimy na plasterki. Z mocno schłodzonego mleka kokosowego (chłodzimy przez kilka dni w lodówce) odlewamy wodę. Ubijamy wytworzoną śmietankę dodając 1 łyżeczkę cukru pudru. Wiórki kokosowe mielimy (w młynku lub blenderze) i dodajemy do masy, mieszamy. Gotową masą smarujemy biszkopty i składamy po dwa.  Nadmiar masy zbieramy nożykiem. Na wierzchu każdego ciastka wyciskamy workiem cukierniczym rozetki. Plasterki truskawek układamy, po kilka sztuk,  między rozetkami. Z czekolady robimy polewę i ozdabiamy ciasteczka. Podajemy posypane cukrem pudrem lub bez.

Biszkopciki z masą  kokosową i truskawkami sposób podania

Biszkopciki z masą  kokosową i truskawkami sposób podania

Biszkopciki z masą  kokosową i truskawkami sposób podania

Biszkopciki z masą  kokosową i truskawkami

Biszkopciki z masą  kokosową i truskawkami, to deser nieskomplikowany, bardzo smaczny, nie wymagający wielkiego nakładu sił i środków. Zaspokoi apetyt na słodkości  każdego łasucha… i nie tylko. Masę możemy przygotować (zwiększając proporcje) z całej puszki mleka kokosowego. Przez kilka dni śmiało przechowamy ją w lodówce, będzie na następny deser, gdy najdzie nas ochota. Taką samą użyłam do wielkanocnych ciasteczek ryżowo kokosowych. Owoce można dobrać według upodobania, ale kto nie lubi truskawek…  Smacznego. :)