Rogaliki sezamowe z mąki pszennej pełnoziarnistej


Do sałatki z makreli wędzonej na zimno  upiekłam rogaliki sezamowe, z mąki pszennej pełnoziarnistej i bułki. Przepis powstał dosłownie z potrzeby chwili, bo sałatka „potrzebowała” jakiegoś wyjątkowego pieczywa.

 

 
 
 
 
Składniki: Rogaliki sezamowe z mąki pszennej pełnoziarnistej składniki
- 1 kg mąki pszennej wieloziarnistej
- 600ml serwatki
- 21g drożdży instant
- 3 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki cukru
- 2 jajka
- 3 łyżki oleju sezamowego
- 1 łyżka oleju kokosowego
- ok. 130g sezamu
- dodatkowo 1 jajko do smarowania

 

Bulki sezamowe z mąki pszennej pełnoziarnistej

Mąkę przesiewamy, wsypujemy drożdże instant, mieszamy. Do ciepłej serwatki dodajemy sól, cukier, 2 jajka, olej sezamowy. Dokładnie roztrzepujemy, wlewamy do miski z mąką. Wsypujemy ok. 100g sezamu. Robotem z hakami wyrabiamy ciasto, dodajemy łyżkę oleju kokosowego, dalej wyrabiamy (łącznie ok. 10 minut). Gotowe formujemy w kulę, lekko posypujemy mąką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, na 1,5 godziny. Wyrośnięte ciasto odgazowujemy, przebijając pięścią i jeszcze chwilę wyrabiamy. Formujemy bułki i rogaliki. Ponownie odstawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Wyrośnięte smarujemy rozkłóconym jajkiem, posypujemy sezamem.  Wstawiamy na piekarnika nagrzanego do 180°C na  ok. 20 minut. Upieczone, studzimy na kratce.

Rogaliki sezamowe z mąki pszennej pełnoziarnistej sposób podania

Rogaliki sezamowe z mąki pszennej pełnoziarnistej sposób podania

Rogaliki sezamowe z mąki pszennej pełnoziarnistej

Rogaliki sezamowe z mąki pszennej pełnoziarnistej

Rogaliki sezamowe z mąki pszennej pełnoziarnistej i bułki wyszły puszyste, lekkie i pyszne. Podane z sałatką z makreli stanowiły uzupełnienie, jakiego właśnie brakowało. Warto czasem w kuchni poeksperymentować. Z podanych proporcji zrobiłam 9 bułek i 6 rogalików.  Smacznego. :)