Sałatka z makreli wędzonej na zimno


Nie sądziłam, że padnę ofiarą pomyłki. Zawsze kupowałam makrelę i była  taka, jaką lubię - pachnąca, świeżutka, wędzona na gorąco. Tak też miało być i tym razem. Wszystko się zgadzało, była taka, jak zawsze, ale niestety nie do końca. Okazało się, że zamiast makreli wędzonej na ciepło przywieźliśmy do domu… wędzoną na zimno.

 

 
 
 
Składniki:  Sałatka z makreli wędzonej na zimno składniki
- 2 duże makrele wędzone na zimno
- masło (bez soli!)
- pęczek koperku
- folia aluminiowa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dodatkowo: Sałatka z makreli wędzonej na zimno składniki
- dymka ze szczypiorkiem
- cebulka prażona
- olej sezamowy
- sezam

 

Sałatka z makreli wedzonej na zimno

Do środka każdej makreli wkładamy masło i koper (w całości). Zawijamy w folię (błyszczącą stroną do środka). Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 195°C na 40 minut. Na 5 minut przed końcem pieczenia odwijamy folię i dopiekamy. Makrele odstawiamy do wystudzenia. Ostudzone, obieramy ze skóry, oczyszczamy z ości i dzielimy na kawałki. Ponieważ ta makrela jest dosyć słona, nie potrzeba używać soli, a wręcz przeciwnie – sałatkę trzeba będzie trochę odsolić. Dodajemy pokrojoną dymkę ze szczypiorkiem, olej sezamowy, cebulkę prażoną oraz podprażony na suchej patelni sezam. Sałatkę delikatnie mieszamy, aby nie zburzyć struktury ryby.

Sałatka z makreli wędzonej na zimno sposób podania

Sałatka z makreli wędzonej na zimno sposób podania

Sałatka z makreli wędzonej na zimno

Sałatka z makreli wędzonej na zimno sposób podania

Sposób na makrelę wędzoną na zimno jest w zasadzie bardzo prosty. Po upieczeniu, robimy z niej pyszną sałatkę, którą podajemy na świeżutkich, pełnoziarnistych, sezamowych bułeczkach lub rogalikach. Ale o tym pieczywie, następnym razem. Tymczasem - smacznego. :)