Sernik tęczowy


Inspiracją do wielkanocnego sernika tęczowego był dla mnie ponownie sernik zebra. Był tak pyszny, że przy okazji świąt postanowiłam przedstawić go w nowej, tęczowej odsłonie. Tym razem zamiast mąki ziemniaczanej dałam budyń waniliowy. Kolejną zmianą jest główny składnik, czyli twaróg. Oczywiście, jak poprzednio, zrobiłam twaróg domowy, ale… wyszło mi za mało. Wobec tego dodałam, co miałam w lodówce i oczywiście nadawało się do sernika, czyli serek mascarpone i 3 łyżki jogurtu greckiego.

 
 
 
 
Składniki: Sernik tęczowy składniki
- 1200g twarogu
- 250g mascarpone
- 3 łyżki jogurtu greckiego
- 8 jaj
- 1,5 szklanki drobnego cukru
- 2 budynie waniliowe bez cukru
- ekstrakt waniliowy
- barwniki do ciasta
- worek do pieczenia na tortownicę
Spód:
- 180g herbatników
- 75g roztopionego masła

 

Sernik teczowy

Herbatniki rozdrabniamy blenderem, dodajemy roztopione masło – mieszamy łyżką. Dno i boki tortownicy smarujemy masłem. Ponieważ sernik będzie pieczony w kąpieli wodnej, tortownicę trzeba zabezpieczyć. Jak poprzednio, użyłam worka do pieczenia indyka. Jest duży, więc moja 26cm tortownica idealnie się zmieściła. Odcięłam „spory zapas” i przewiązałam mocną nicią przy krawędzi tortownicy, aby worek się nie zsuwał. Masę z herbatników wykładamy do tortownicy i rozkładamy równomiernie. Świeży twaróg domowy nie wymaga mielenia. Po przełożeniu do miski, przy użyciu robota twaróg ucieramy. Dodajemy dwa budynie, dalej ucierając. Następnie w kolejności – cukier oraz po 1 jajku (każde dodane  miksujemy 30 sek.) Na samym końcu dodajemy ekstrakt waniliowy. Masę serowa dzielimy na równe porcje. Ilość zależy od ilości barwników. Miałam 4 (niebieski, zielony, żółty i czerwony), jako piąty wykorzystałam konfiturę jagodową uzyskując jasny fiolet. Barwimy podzielone masy. Zabezpieczoną workiem do pieczenia tortownicę wstawiamy do szczelnej brytfanki i na spód z herbatników wlewamy pierwszą masę fioletową. Następnie na środek wlewamy masę niebieską. Kolejno – zieloną, żółtą i czerwoną. I teraz następuje część, która decyduje o tym, że sernik tęczowy będzie zawsze równy (jak zebra). Tortownicę wstawiamy do szczelnej formy, wlewamy wrzącą wodę, do połowy wysokości tortownicy. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175°C na 15 minut. Po tym czasie temperaturę zmniejszamy do 120°C i pieczemy kolejne 90 minut. Studzimy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.

Sernik tęczowy sposób podania

Sernik tęczowy

Sernik tęczowy sposób podania

Sernik tęczowy sposób podania

Sernik tęczowy sposób podania

I czekamy… czekamy cierpliwie, aż tęczowy sernik wystygnie oraz będzie można go wreszcie ukroić, zobaczyć i spróbować. A czekać było warto. Nawet w pochmurny dzień można kulinarnie przywołać tęczę i cieszyć oczy barwą, a podniebienie smakiem. Z okazji Świąt Wielkanocnych wszystkim życzę świąt spokojnych, zdrowych, barwnych i smacznych niczym sernik tęczowy. :)

Sernik tęczowy bierze udział w akcji Wielkanocne Smaki.

Wielkanocne Smaki - edycja IV Wielkanocne Smaki - edycja IV