Tarta francuska z pomidorami i szynką parmeńską


Wielokrotnie pisałam, że do ciasta francuskiego będę wracać. Tym razem nie na słodko, lecz wytrawnie. Tarta francuska z pomidorami i szynką parmeńską.

 

 
 
 
 
 
Składniki: Tarta francuska z pomidorami i szynką parmeńską składniki
- 1 opakowanie 375g ciasta francuskiego
- 2 duże pomidory
- 400g sera brie
- 80g szynki parmeńskiej
- sól morska
- świeżo zmielony pieprz (grubo)
- świeża bazylia

 

Tarta francuska z pomidorami i szynka parmenska

Szynkę kroimy w paski i rumienimy na gorącej patelni. Piekarnik rozgrzewamy do 180°C. Ciasto wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, na brzegach robimy krawędź, nakłuwamy widelcem, smarujemy rozkłóconym jajkiem, wstawiamy do piekarnika na ok. 10 minut. Gdy ciasto przyrumieni się od spodu, wyjmujemy z piekarnika, ponownie nakłuwamy (urosło, więc trzeba wypuścić powietrze)  i nakładamy składniki. Ser kroimy w plasterki. Z umytych pomidorów usuwamy części przy szypułkach, również kroimy w plasterki. Siekamy bazylię. Na cieście układamy naprzemiennie plasterki sera i pomidorów, aż do wyczerpania składników. Posypujemy solą morską, grubo zmielonym pieprzem oraz posiekaną bazylią. Na wierzch kładziemy plasterki zrumienionej szynki parmeńskiej. Ponownie wkładamy do piekarnika, tym razem  na 15 minut.

Tarta francuska z pomidorami i szynką parmeńską sposób podania

Tarta francuska z pomidorami i szynką parmeńską sposób podania

Tarta francuska z pomidorami i szynką parmeńską

Danie praktycznie w pół godziny. Lekki, szybki obiad lub kolacja. Dla amatorów ciasta francuskiego, pomidorów… i nie tylko. Tarta francuska z pomidorami i szynką parmeńską bardziej kojarzy się z latem, kiedy słońce wydobywa słodycz pomidorów. Ale, jak się nie ma, co się lubi – to się lubi, co się ma. Mimo wszystko, było pysznie. Smacznego. :)