WuZetka


Jeśli jest coś co łączy kulinarnie tradycję ze wspomnieniami, to na pewno będzie W-Z. Nie, nie trasa, ale… ciaaaaastka. W „mojej” cukierni Wuzetki  były zawsze dekorowane na dwa sposoby. Jedne były z napisem, drugie z rozetką z bitej śmietany i wisienką. Przyznam, że wtedy wybierałam właśnie te drugie i to z bardzo prostej przyczyny. Były bogatsze i, moim zdaniem, ładniejsze. Ale smak, przecież był ten sam. I właśnie ten smak postanowiłam przypomnieć.

 

 
 
 
 
Składniki na ciasto biszkoptowe: WuZetka składniki
- 7 dużych jaj
- 1,5 szklanki drobnego cukru
- 1 szklanka mąki tortowej
- ½ szklanki mąki ziemniaczanej
- 4 łyżki ciemnego kakao
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki octu
- esencja kawowa i waniliowa
- szczypta soli (do ubicia piany)
 
 
 
 
 
Składniki na masę: WuZetka składniki
- 500ml śmietany kremówki (30-36%)
- 300g kwaśniej śmietany 30% (creme fraiche)
- 4 łyżki cukru pudru
- 1 łyżka żelatyny
- ¼ szklanki wrzątku (do rozpuszczenia żelatyny)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Składniki  na poncz do nasączenia biszkoptu: WuZetka składniki
- 1 szklanka wrzątku
- 1 łyżka kakao
- 2 łyżki alkoholu (wódki)
- 1 łyżka syropu waniliowego
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Składniki na polewę czekoladową: WuZetka składniki
- 125g dobrej czekolady
- 3 łyżki słodkiej śmietanki
- ok. 35g miękkiego masła
 
 
 
Dodatkowo:
- dżem lub powidła do posmarowania
  spodu ciasta (dałam morelowy)

 

WuZetka

Przesiewamy obie mąki i kakao. Białka oddzielamy od żółtek. Ubijamy pianę z dodatkiem szczypty soli, partiami dodajemy cukier. Gdy piana jest sztywna, do żółtek dodajemy 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia i 2 łyżeczki octu – mieszamy (uwaga-masa powiększy swoją objętość). Masę żółtkową dodajemy po łyżce do piany, miksujemy na najniższych obrotach robota. Dodajemy po łyżeczce esencji waniliowej i kawowej oraz przesiane mąki z kakao. Delikatnie mieszamy. Dno dużej prostokątnej blaszki wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy ciasto, wyrównujemy powierzchnię i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C na 40-45 minut (pieczemy do suchego patyczka). Upieczone ciasto odstawiamy do wystudzenia. Do nasączenia biszkoptu szykujemy poncz. W szklance wrzątku rozrabiamy 1 łyżkę kakao, następnie dolewamy 2 łyżki wódki i 1 łyżkę syropu waniliowego. Do masy rozpuszczamy w ¼ szklanki wrzątku - 1 łyżkę żelatyny – studzimy. Ubijamy wymieszane śmietany (słodką i kwaśną), pod koniec dodajemy cukier puder. Do ubitej śmietany wlewamy płynną, ale chłodną żelatynę i wrabiamy robotem na najniższych obrotach. Wystudzony biszkopt przekrajamy wzdłuż, na dwie części. Połową ponczu nasączamy spód ciasta i smarujemy cienką warstwą dżemu lub powideł. Na dżem wykładamy masę śmietanową (zostawiamy trochę do ozdobienia ciastek), wyrównujemy powierzchnię. Nasączamy ponczem drugą połowę biszkoptu i kładziemy na masę. Czekoladę łamiemy na kawałki, dodajemy śmietankę (powinna mieć temp. pokojową) oraz  masło. Rozpuszczamy w kąpieli wodnej lub w mikrofali. Gorącą polewą smarujemy ciasto. Odstawiamy do lodówki na min. 2 godziny (albo najlepiej na całą noc). Na drugi dzień WuZetkę kroimy na porcje i ozdabiamy.

WuZetka sposób podania

WuZetka sposób podania

WuZetka sposób podania

WuZetka sposób podania

No cóż, czasami wspomnienia, a tym bardziej przyjemności,  „kosztują”.  Ale czym jest ten czas poświęcony na przygotowanie pysznej, rozpływającej się w ustach Wuzetki? Tak dzisiaj, jak i kiedyś, Wuzetka podana z tradycyjnym napisem lub rozetką z wisienką. Bardzo czekoladowo i śmietanowo. Udało mi się przypomnieć smak Wuzetki, a pamiętacie, jaki był smak Waszej? Smacznego. :)

Smaki dzieciństwa Dzień czekolady Dzień czekolady Smaki dzieciństwa