Kwiaty z ananasa


Ozdoby ciast, nie tylko tortów, to bardzo ciekawy temat.   Kwiaty z ananasa na wczorajszym torcie wzbudziły tak duże zainteresowanie, zanim je pokazałam na blogu, że postanowiłam poświęcić im osobny wpis. Do przepisu, jak to zwykle bywa, dotarłam zupełnie przypadkiem, szukając zgoła czegoś  innego. Znalazłam go u Ani na blogu Lepszy Smak. Kwiaty tak mnie urzekły, że wielkim szczęściem, w tym momencie, okazało się posiadanie w domu świeżych ananasów.

 

 
 
Składniki na kwiaty: Kwiaty z ananasa
- 1 ananas
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Składniki na listki: Kwiaty z ananasa
- liście ananasa
- 100g dobrej czekolady

 

 

 

 

 

Kwiaty z ananasa

Ananasa obieramy, wycinamy „sęki” i kroimy na cienkie plasterki. Osuszamy na papierowych ręcznikach, układamy na papierze do pieczenia rozłożonym na ruszcie. Pieczemy, raczej suszymy, w piekarniku z termoobiegiem, w temp. 100°C  przez 45 minut. (Jeżeli piekarnik nie ma termoobiegu, to przy niedomkniętych drzwiczkach. Można też wykorzystać suszarkę do owoców/grzybów). Co ok. 15 minut plasterki obracamy na drugą stronę. Po 45 minutach przekładamy je na zewnętrzną stronę foremek do babeczek, układamy na ruszcie, zmniejszamy temperaturę do 50°C i suszymy ok. 1,5 godziny. Po tym czasie kwiatki przekładamy do środka foremek (powinny być jeszcze w miarę plastyczne) i zostawiamy w wyłączonym, ale jeszcze ciepłym piekarniku na noc. Przechowujemy zamknięte w szczelnym pojemniku przez minimum kilka dni (dłużej nie wytrzymają, bo… zostaną zjedzone). Z jednego ananasa wyszło mi 25 kwiatów. Do zrobienia listków z czekolady musimy bardzo dokładnie umyć i potem wypłukać  liście ananasa, następnie je osuszyć. Czekoladę rozpuszczamy w mikrofali (lub na parze), przez 30 sek. Następnie mieszamy do rozpuszczenia.  Przy użyciu pędzelka nakładamy na „lewą stronę” liścia warstwę czekolady. Zostawiamy trochę wolnego miejsca, aby można było łatwo zdjąć gotowy liść z czekolady. Jak przeschnie pierwsza warstwa (jest cienka, więc nie trwa to długo) nakładamy jeszcze jedną. Układamy na blaszce i wstawiamy do lodówki, aby czekolada zastygła. Po ok. 15 minutach, delikatnie zdejmujemy gotowe listki czekoladowe.

Kwiaty z ananasa

Kwiaty z ananasa

Kwiaty z ananasa

Kwiaty z ananasa

Kwiaty z ananasa

Gotowe ozdoby wykorzystujemy nie tylko do tortów. Z kwiatami z ananasa pięknie wyglądają serniki, muffinki… i  nie tylko. Najprostsze ciasto nabierze zupełnie nowego wyrazu z taką dekoracją. Nie jest to ozdoba pracochłonna, ale czasochłonna – owszem. Mam jednak nadzieję, że jej wygląd będzie dobrą motywacją dla pasjonatów pieczenia… ale i nie tylko. Smacznego. :)

Domowy Wyrób