Podłużne bułki pszenne


Kolejna wspólna akcja blogerek i blogerów, ale tym razem z innej grupy – „Wypiekanie na śniadanie”. Wypiekiem na śniadanie są podłużne bułki pszenne Pawła Mardera z bloga Marder & Marder Manufacture.  Przepis trochę zmodyfikowałam.

 

 
 
 
 
Składniki: Podłużne bułki pszenne
- 500g mąki pszennej luksusowej (typ 550)
- 10g suchych drożdży
- 250ml letniej wody (+ 100ml do rozczynu)
- 2 łyżeczki cukru
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżki oleju

 

Podluzne bulki pszenne

Z suchych drożdży, 1 łyżeczki cukru i 100ml ciepłej wody  robimy rozczyn, odstawiłamy w ciepłe miejsce na 20 minut. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy pozostały cukier, sól, wodę, wyrośnięty rozczyn i olej. Początkowo wyrabiamy ciasto robotem z hakami. Gdy składniki się połączą, dalej wyrabiałamy ciasto ręcznie. Tak, jak Paweł sugerował – łączny czas wyrabiania, aby ciasto było dobrze napowietrzone, to 20 minut. Formujemy kulę, lekko oprószamy mąką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 1 godzinę. Kiedy ciasto już podwoi swoją objętość zagniatamy je i dzielimy na 8 równych porcji. Każdą dosyć cienko wałkujemy, nadając kształt prostokąta i zwijamy, formując podłużne bułeczki. Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykrywamy ściereczką i ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce, na 1 godzinę. Następnie na każdej bułce robimy ostrym nożem nacięcie, wzdłuż – na głębokość nie więcej, jak 5 mm. Smarujemy bułki olejem i pieczemy przez 20 minut w piekarniku nagrzanym do 220°C. Uwaga. Początkowo miałam zamiar odjąć ilość wody przeznaczonej na rozczyn (w oryginalnym przepisie jest tylko 250ml). Te 100ml potem jednak dolałam. Czyli łącznie dałam 350ml wody.

Podłużne bułki pszenne

Podłużne bułki pszenne

Podłużne bułki pszenne

Podłużne bułki pszenne

Wielką zaletą podłużnych bułek pszennych jest prostota ich wykonania. Pachnące, mięciutkie wewnątrz,  z chrupiącą skórką, to najlepszy „budzik” z rana – na śniadanie. Swym cudownym zapachem przyciągną niejednego śpiocha. Polecam ten przepis i bułeczki. Smacznego. :)

W dzisiejszym “Wypiekaniu na śniadanie” uczestniczyli:

Dorota      Moje Małe Czarowanie
Lidia         fb
Wiosenka Eksplozja smaku
Iza            Smaczna pyza
Kasia        Ulubione przepisy
Justyna     Mama i pomocnicy
Bożena     Moje kucharzenie