Syrop świerkowy


Początek maja to najlepszy okres na zbieranie młodych pędów na syrop świerkowy. U mnie, ten czas nadszedł właśnie teraz. Pędy na moim świerku dopiero były gotowe do zbioru. Zbierając je pamiętajmy, aby ostrożnie się obchodzić z drzewkiem i go nie uszkodzić. W przyszłym roku odwdzięczy nam się kolejną porcją – na syrop i nalewkę.

 

 
 
 
 
Składniki:   Syrop świerkowy
- 1 kg pędów świerkowych
- 700g cukru (zwykły)
- 300g cukru brązowego

 

 

 

 

 

 

 

Syrop swierkowy

Pędy zrywamy w słoneczną pogodę, nie po deszczu. Płuczemy i dokładnie odsączamy z wody na sitku. Słoje, w których będziemy szykować syrop dokładnie myjemy i wyparzamy wrzątkiem. Wsypujemy na dno słoja warstwę cukru białego i brązowego, następnie przekładamy warstwą pędów świerkowych – ubijamy i postępujemy tak, aż do wyczerpania składników. Wierzchnią warstwę powinien stanowić cukier. Słoje przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe, suche  miejsce na ok. 7 tygodni, aż wytworzy się syrop. Co jakiś czas potrząsamy słojami, aby cukier się dokładnie rozpuścił. Po tym czasie pędy z syropem przecedzamy przez czystą gazę i zlewamy syrop. Przelewamy do małych słoiczków i przechowujemy w lodówce.  Pozostałe pędy zalewamy alkoholem (wódką lub rozcieńczonym spirytusem) – odstawiamy i w kolejnym etapie robimy nalewkę.

Syrop świerkowy

 

Syrop świerkowy

Syrop świerkowy

Syrop świerkowy, czy nalewka, to naturalny lek stosowany na przeziębienie, w chorobach górnych dróg oddechowych. Idealny do wykorzystania w okresie grypowym. Rozgrzewa „do szpiku kości”. Jego walory lecznicze znane są od dawna. Zanim przyjdzie jesień, zima – póki jeszcze czas na zbiory – warto odkurzyć stare przepisy naszych mam, babć… i nie tylko. Na zdrowie. ;)

Domowy Wyrób