Sól waniliowa


O cukrze waniliowym słyszał każdy, ale o soli waniliowej… przyznam, że  ja też nie. Tym razem zainspirował mnie Gordon Ramsay. Ciekawość… i nie tylko, skłoniła mnie do wypróbowania tego połączenia smaku i aromatu.

 

 

 

Składniki: Sól waniliowa

- 110g drobnej soli morskiej
- 1 laska wanilii

 

Sól waniliowa

Laskę wanilii rozcinamy wzdłuż cienkim, ostrym nożykiem. Rozkładamy i „zdejmujemy” końcówką noża ziarenka wanilii. Sól wsypujemy do niedużego, szczelnego słoiczka, dodajemy zebrane ziarenka, mieszamy je z solą. Laskę wanilii kroimy na mniejsze kawałki i dodajemy do słoiczka. Szczelnie zakręcamy, potrząsamy, aby przemieszać smaki i aromaty. Odstawiamy i używamy, w miarę potrzeby.

Sól waniliowa

Sól waniliowa

Sól waniliowa

Sól waniliowa ma zastosowanie do deserów, podkreśla smak czekolady, kawy, jest niezastąpionym dodatkiem do serników… i nie tylko. Oczywiście wykorzystywana  z dozą umiaru.  U mnie będzie miała konkretne zastosowanie, gdyż przygotowałam ją specjalnie do… No właśnie – do czego? O tym się przekonacie, mam nadzieję już wkrótce. Nie dzisiaj, czy jutro, ale „co się odwlecze, to nie uciecze”. ;)  Zachęcam, zróbcie sobie taką przyprawę, już sam zapach do tego skłania. :)

Domowy Wyrób