Kefir malinowy z grzybka tybetańskiego


Grzybek tybetański (kefirowy) i napój z niego przyrządzany, był stosowany od wielu setek lat przez mnichów  z Tybetu zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Był nazywany eliksirem młodości, ponieważ ludzie, którzy regularnie go pili cieszyli się zdrowiem i długowiecznością. Przez pokolenia wiedza i zwyczaj stosowania tego probiotycznego napoju były przekazywane, przez starszych młodszym. I tak przez wieki przetrwał do naszych czasów. Kefir jest fermentowanym napojem mlecznym o długiej historii i tradycji stosowania, a co więcej, równie długo cieszy się doskonałą reputacją prozdrowotną. Jest lekkostrawnym źródłem białka i wapnia w diecie. Sezon letni stwarza idealną okazję, aby kefir z grzybka wzbogacić o świeże owoce, tym razem… w maliny.

 

 
 
 
Składniki: Kefir malinowy z grzybka tybetańskiego
- kefir z grzybka tybetańskiego
- świeże maliny
- syrop klonowy, stewia, cukier (do wyboru)
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
Bardzo dokładny opis historii, hodowli, codziennej procedury opieki nad grzybkiem, w właściwości zdrowotnych, przepisów kulinarnych znajduje się na stronie Grzybek tybetański kefirowy. Wytrwałym i dociekliwym polecam lekturę, a ja zacytuję jedynie sposób przygotowania kefiru:

„Aby zdrowo hodować grzybka i efektywnie produkować kefir z jego ziaren należy unikać kontaktu z metalem, a używać wyłącznie przedmiotów szklanych, plastikowych lub drewnianych. Do tego celu potrzebne są tylko:

 1. Starter ziaren (dwie  łyżeczki ziaren na szklankę mleka);
 2. Szklanka mleka (najlepiej  nieodtłuszczonego);
 3. Szklany słoik lub pojemnik z oddychającym wieczkiem (może być gaza, ściereczka lub ręcznik papierowy zamiast wieczka);
 4. Niemetalowe sitko;
 5. Niemetalowa łyżka.
ZASADY HODOWLI
 1. Grzybka przepłucz zimną, bieżącą wodą na plastikowym sitku, aż nie będzie pokryty mlekiem, a woda po przepłukaniu grzybka będzie czysta.
 2. Zalej w słoiku lub naczyniu  szklanym dwie łyżeczki przepłukanego grzybka szklanką nieprzegotowanego  mleka (jeśli jest go więcej, to proporcjonalnie dolać więcej mleka).
 3. Słoik lub naczynie  przykrywamy gazą lub filtrem (np. takim do parzenia kawy), by zapewnić      dostęp powietrza, ale zabezpieczyć przed zabrudzeniami.
 4. Odstaw naczynie na 24      godziny w ciepłe miejsce.
 5. Po 24 godzinach przemieszaj      go plastikową lub drewnianą łyżką i przecedź przez plastikowe sitko –      napój nadaje się natychmiast do picia lub po schłodzeniu w lodówce      (najlepiej spożyć w ciągu kolejnej doby).
 6. Grzybka przepłucz zimną  bieżącą wodą na plastikowym sitku aż nie będzie pokryty mlekiem, a wodą po      przepłukaniu grzybka będzie czysta.
 7. Ponownie umieść grzybka w słoiku i zalej na 24 godziny mlekiem
 8. itd.”

Kefir malinowy z grzybka tybetanskiego

Przygotowanie kefiru malinowego, to zaledwie chwila. Maliny miksujemy z dodatkiem syropu klonowego lub innej substancji słodzącej. Dolewamy kefir, ponownie miksujemy. Podajemy schłodzony.

 Kefir malinowy z grzybka tybetańskiego

Kefir malinowy z grzybka tybetańskiego

Kefir malinowy z grzybka tybetańskiego

Kefir malinowy z grzybka tybetańskiego

Z dobrodziejstw grzybka tybetańskiego korzystam już drugi rok. Robię przerwy, raz krótsze, raz dłuższe. Wtedy wkładam go do woreczka, woreczek do słoika i zamrażam (podczas dłuższych przerw). Po rozmrożeniu, ponownie używam początkowo, jako „startera”… i tak w kółko. Nie zamierzam nikogo przekonywać, czy też zachęcać do jego stosowania, a jedynie przypomnieć, bo sporo osób go zna, ale o nim zapomniało. Kefir malinowy z grzybka tybetańskiego, to pyszny i wartościowy napój na letnie upały… i nie tylko. Jeśli chcecie, aby grzybek Wam długo służył, trzeba o niego dbać, a nadmiar - zawsze można komuś odstąpić (grzybek z czasem powiększa swoją objętość). Smacznego. :)

Lato w pełni! Dania na zimno - czyli co jeść w upalne dni Letnie Orzeźwienie 2014