Mini serniczki cytrynowo czekoladowe


Żadnego łasucha nie trzeba namawiać na sernik, a na mini serniczki cytrynowo czekoladowe skusi się, mam nadzieję, każdy. Samo przygotowanie jest bardzo proste i nie zajmie wiele czasu. Składniki daję takie, jakie akurat mam.

 

 
 
 
Składniki:  Mini serniczki cytrynowo czekoladowe
 - 110g dowolnych herbatników
- 2 łyżki mielonych migdałów
- 60g masła
- 2 łyżeczki kakao
Masa serowa:
- 400g mascarpone
- 200g creme fraiche
- 2 jajka
- trochę więcej jak ½ szklanki drobnego cukru
- 1 budyń waniliowy bez cukru
- sok z 1 cytryny
- esencja cytrynowa
Dodatkowo:
- 125g czekolady 81%
 
 
 
 
 
 
 Mini serniczki cytrynowo czekoladowe

Papilotki układamy w foremkach. Mielimy herbatniki, dodajemy kakao i migdały, ponownie razem mielimy. Masło rozpuszczamy w mikrofali i gorące wlewamy do zmielonych herbatników. Łączymy składniki widelcem. Gotowe ciasto przekładamy do papilotek i delikatnie dociskając, wyrównujemy powierzchnię. Do pojemnika (dzbanka, plastikowej miarki) przekładamy serek mascarpone, śmietanę creme fraiche i wciskamy sok z cytryny  – miksujemy blenderem z końcówką „żyrafą”. Cały czas miksując dodajemy porcjami cukier, a potem budyń. Przy pomocy plastikowej łopatki oczyszczamy ścianki pojemnika, aby dokładnie wyrobić masę. Następnie wbijamy po 1 całym jajku, każdorazowo miksując po 30 sekund. Dodajemy esencję cytrynową. Mieszamy i przelewamy masę do foremek. Piekarnik rozgrzewamy do 175°C. Do blaszki lub żaroodpornego naczynia wlewamy (trochę powyżej połowy) wrzątek – wstawiamy na spód nagrzanego piekarnika. Foremki z ciastem wstawiamy do piekarnika i po 10 minutach obniżamy temperaturę do 120°C. Od tej pory pieczemy ok. 60 min. Upieczone pozostawiamy, przy uchylonych drzwiczkach w piekarniku ok. godziny. Wyjmujemy i studzimy na kratce. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej i polewamy serniczki, w dowolny sposób.

Mini serniczki cytrynowo czekoladowe

Mini serniczki cytrynowo czekoladowe

Mini serniczki cytrynowo czekoladowe

Mini serniczki cytrynowo czekoladowe

Mini serniczki cytrynowo czekoladowe, to ciasto-deser, którego przygotowanie jest również „wersją mini”. Nie wymaga wielkiego nakładu pracy, a ciasto wyrobimy najprostszym blenderem, nie angażując w przygotowanie „armii sprzętu i garów”. W zamian za ten minimalizm otrzymamy burzę smaków, zamkniętą w delikatnym cieście. Smacznego.   :)