Omlet muślinowy z porem, pomidorem i zieloną cebulką


Omlety  były już znane w starożytnym Rzymie, ale dopiero Francuzi udoskonalili i urozmaicili ich smak. Do polskiej kuchni trafiły za sprawą Marysieńki Sobieskiej, która rozpowszechniła je w czasie swoich licznych podróży po kraju. Z różnych powodów w naszym jadłospisie bardziej  popularne są jednak naleśniki. A może warto sięgnąć po przepis na omlet muślinowy z porem, pomidorem i zieloną cebulką? Nazwa brzmi zachęcająco, wygląd… chyba też.

 
 
 
 
Składniki: Omlet muślinowy z porem, pomidorem i zieloną cebulką
- 2 jajka
- 3 łyżki śmietanki kremówki
- 2 łyżki masła
- por
- pomidorki koktajlowe
- zielona cebulka
- różowa sól himalajska
 
 
 
 
 
 
 Omlet muslinowy z porem, pomidorem i zielona cebulka

Białka z solą ubijamy na sztywną pianę. W drugim naczyniu ubijamy żółtka ze śmietanką, aż się spieni masa. W rondelku rozgrzewamy 1 łyżkę masła. Kroimy w plasterki por, wrzucamy na rozgrzane masło, chwilę podsmażamy, odstawiamy. Na patelni rozgrzewamy drugą łyżkę masła. Do masy żółtkowej stopniowo dodajemy pianę z białek i bardzo delikatnie łączymy składniki. Masę wylewamy na rozgrzane masło, posypujemy porem, układamy pomidorki pokrojone na ćwiartki. Smażymy, nie mieszając, do chwili, aż się zetną brzegi i omlet zacznie się przesuwać na patelni. Wstawiamy pod dobrze rozgrzany grill na 5 minut (lub do piekarnika na ok. 8 minut).

Omlet muślinowy z porem, pomidorem i zieloną cebulką Omlet muślinowy z porem, pomidorem i zieloną cebulką Omlet muślinowy z porem, pomidorem i zieloną cebulką Omlet muślinowy z porem, pomidorem i zieloną cebulką Omlet muślinowy z porem, pomidorem i zieloną cebulką

Posypujemy obficie świeżą, zieloną cebulką i… rozkoszujemy się smakiem. Omlet z porem, pomidorem i zieloną cebulką, to moje ulubione danie – na obiad, czy kolację. Właściwie na śniadanie też. Delikatny, pyszny, pożywny, cieszący oczy barwami sprawia, że na sam widok ślinianki zaczynają intensywnie pracować. Cóż pozostaje innego, jak szybko życzyć – smacznego… bo omlet stygnie.  :)

Z dziećmi i dla dzieci 2014