Szpecle - Spätzle


Kolejny przystanek Formuły 1, to Niemcy. I tu, ponownie Daria,  zabrała nas w kulinarną podróż. Kuchnia niemiecka nie jest zbyt popularna. Jedni jej nie lubią, drudzy jej nie trawią,  a jeszcze inni – po prostu jej nie znają. Jednak  w zakamarkach kuchni niemieckiej, znajdziemy smaki, które w zasadzie bardzo dobrze znamy, ale…  z nią nie kojarzymy.  „Szpecle  - potrawa mączna kuchni południowych Niemiec i kuchni tyrolskiej. To niewielkie kluseczki przygotowywane z mąki i jajek. Zagniecione ciasto drobi się na niewielkie kluseczki, które gotuje się na wrzącej osolonej wodzie. Podaje się je zapiekane z górskim serem Alm Käse, ze skwarkami, z kawałkami kiełbasy lub z kiszoną kapustą. Czasem na słodko.” A smak? Spróbujcie sami. To bardzo proste danie. Korzystałam z tego przepisu.

 

 
 
 
 
Składniki:  Szpecle - Spätzle
- 3 jajka
- 300g mąki pszennej
- 200 ml letniej wody
- sól
Dodatkowo:
- 2-3 łyżki masła
- cebula
- zielona cebulka
- różowa sól himalajska
 
 
 
 
 
 

 

Szpecle - Spätzle

Całe jajka wbijamy do miski (czy innego pojemnika), wlewamy wodę i łączymy składniki. Dodajemy przesianą mąkę. Dokładnie wyrabiamy ciasto drewnianą łyżką, do czasu, aż nie będzie grudek, a na powierzchni zaczną się pokazywać pęcherzyki powietrza. Solimy, mieszamy. Odstawiamy na 10 minut. W międzyczasie zagotowujemy wodę. Wrzątek solimy. Do robienia szpecli jest specjalne „urządzenie”, ale… jak się nie ma co się lubi, to się lubi, co się ma. Można wykorzystać durszlak (próbowałam, niestety mój ma za małe dziurki), albo „sprytną” tarkę jarzynową. Ciasto wlewałam na odwróconą stronę tarki, aby mi nie spływało. Na garnek z wrzącą wodą kładziemy tarkę, wlewamy porcję ciasta i plastikową łopatką przecieramy je do wody. Wyjdą małe, nieregularne kluseczki. Gotujemy chwilę od wypłynięcia na wierzch. Przygotowujemy miskę z zimną wodą. Gotowe szpecle przekładamy, najwygodniej sitem metalowym, do zimnej wody i hartujemy.

Szpecle - Spätzle

Szpecle - Spätzle

Szpecle - Spätzle

Szpecle - Spätzle

Sposób podania szpecli zależy od gustu. Na słodko, z owocami, czy na słono, z mięsem, sosem, boczkiem, jajkami, do zup… i nie tylko.  Wszystkie wersje  są pyszne. Szpecle, to danie, które się przygotowuje bardzo szybko z użyciem niewielkiej ilości składników. Przysmażone na masełku, z dodatkiem rumianej oraz zielonej cebulki, zabiorą Was w kulinarną podróż, na Wspólne gotowanie z Formułą, z której ja właśnie wróciłam. Smacznego. :)

Wspólne gotowanie z Formułą - Grand Prix Niemiec Z dziećmi i dla dzieci 2014