Wieprzowina Brassói - Brassói aprópecsenye


Tym razem, na Wspólne gotowanie z Formułą, Daria zabrała nas na Węgry. Do  kraju, którego wizytówką jest Tokaj, Egri bikavér  („egerska bycza krew”),   gulasz, halászlé (zupy rybne)i nie tylko. ” Kuchnia węgierska należy do kuchni środkowoeuropejskiej. Nie można o niej powiedzieć, że jest lekka i łagodna, z pewnością jednak można ją zaliczyć do najsmaczniejszych kuchni świata.
Kuchnię węgierską charakteryzuje niezwykłe zamiłowanie do papryki, zarówno tej świeżej, jak i sproszkowanej.  Węgierscy kucharze stosują około 1000 rodzajów i odmian tej rośliny! Nie bez powodu znane powiedzenie mówi, że węgierska gospodyni, kiedy ma przygotować posiłek stawia na stole słoik z papryką i zastanawia się co do niej dodać.” Wcieliłam się więc  w węgierską gospodynię, postawiłam pojemniczki z papryką i dodałam poniższe składniki. Tak powstała wieprzowina Brassói - Brassói aprópecsenye - inspirowana tą stroną. Bardzo smaczne i lubiane przez Węgrów danie, serwowane również w większości restauracji.

 

 
 
 
Składniki: Wieprzowina Brassói -  Brassói aprópecsenye
- polędwiczka wieprzowa (ok. 700g)
- 1 kg ziemniaków sałatkowych
- 1 cebula
- 2 średnie główki czosnku
- 2 papryki – czerwona i pomarańczowa
- sól, pieprz
- papryka słodka
- papryka wędzona
- chilli w płatkach
- otarty tymianek
- olej arachidowy
Dodatkowo na surówkę:
- sałata lodowa
- po kawałku papryki czerwonej
  i pomarańczowej
- zielona cebulka
- wino ryżowe Mirin
- sól, pieprz
- olej sezamowy
 
Wieprzowina Brassói -  Brassói aprópecsenye

Ziemniaki myjemy i gotujemy „w mundurkach”, nie do końca je dogotowując  – odcedzamy i pozostawiamy do przestygnięcia. Polędwicę oczyszczamy z błon  i tłuszczu, wkładamy do woreczka, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek (połowę przewidzianej ilości w przepisie), trochę tymianku, paprykę słodką, wędzoną i chilli w płatkach. Zamykamy szczelnie woreczek i dokładnie rozprowadzamy czosnek i przyprawy na mięsie. Odkładamy do lodówki na godzinę. Przestudzone ziemniaki obieramy i kroimy na ćwiartki, oprószamy solą i papryką – smażymy na rumiano na rozgrzanym oleju arachidowym. Ponieważ w mojej kuchni nie używa się tyle tłuszczu, jak w węgierskiej, usmażyłam je na patelni do naleśników (bardzo płytkiej). Po godzinie polędwiczkę kroimy na cienkie plasterki (w oryginale – cienkie paski). Rozgrzewamy olej arachidowy i smażymy pokrojone mięso, oprószamy solą, tymiankiem. Po chwili (polędwiczki smażą się bardzo szybko) dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę oraz papryki (pokrojone w paski). Następnie dodajemy pozostały, drobno posiekany czosnek oraz ziemniaki. Delikatnie mieszamy. Surówkę przygotowałam z sałaty lodowej, z dodatkiem świeżej papryki. Sałatę kroimy w paski, na tarce jarzynowej ścieramy kawałki papryki, oprószamy solą, pieprzem, skrapiamy winem Mirin oraz olejem sezamowym. Posypujemy zieloną cebulką i delikatnie mieszamy.

Wieprzowina Brassói -  Brassói aprópecsenye

Wieprzowina Brassói -  Brassói aprópecsenye

Wieprzowina Brassói -  Brassói aprópecsenye

Wieprzowina Brassói -  Brassói aprópecsenye

Krótka była przygoda Wspólnego gotowania z Formułą na Węgrzech. Jest to kuchnia dla wielbicieli papryki, pod różną postacią. Ja uwielbiam ten smak i zapewne wrócę na Węgry już bez okazji. Wieprzowina Brassói -  Brassói aprópecsenye, to danie delikatne, bardzo aromatyczne, gdzie wśród dominujących smaków papryki i czosnku błąka się również tymianek. Smacznego.  :)

Wspólne gotowanie z Formułą - Węgry