Pollock w cieście piwnym


Pollock (rdzawiec lub czarniak), to ryba atlantycka z rodziny dorszowatych.  Tym razem skorzystałam z przepisu Jolusi Lehr na ciasto piwne. Kto nie zna smaku ryb z nadmorskich smażalni powinien ten przepis wypróbować, naprawdę warto. Pollock w cieście piwnym.

 

 
 
 
Składniki:  Pollock w cieście piwnym
- filety z Pollocka (może być inna ryba)
- sól
- sok z cytryny
Ciasto piwne:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 jajko
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- ½ szklanki wody (dałam gazowaną)
- ¾ szklanki piwa
Dodatkowo:
- olej do smażenia

 

Pollock w ciescie piwnym

Rybę miałam świeżą, więc najpierw trzeba było ją oczyścić, oprawić, wyfiletować i osuszyć. Następnie solimy ją i skrapiamy sokiem z cytryny. Jeżeli mamy dużo ryby, proporcje na ciasto odpowiednio zwiększamy, co ja również uczyniłam. Wszystkie składniki na ciasto, oprócz piwa – miksujemy robotem. Na samym końcu dodajemy piwo i ponownie miksujemy. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Filety zanurzamy w cieście, aby były całe nim pokryte i kładziemy na rozgrzany olej. Smażymy na średnim ogniu, z obu stron, na złoty kolor.

 Pollock w cieście piwnym

Pollock w cieście piwnym

Pollock w cieście piwnym

Pollock w cieście piwnym

Pollock w cieście piwnym

Rybę w cieście piwnym podajemy z tym co lubimy. Mogą to być frytki, ziemniaki, pieczywo… i nie tylko. Mogę tylko dodać, że ryby z nadmorskich smażalni – przy tej – mogą się się schować. Chrupiące, delikatne ciasto i pyszna, soczysta ryba, to atrakcje jakie czekają tych, co się na nią skuszą. Oczywiście należy jeszcze wspomnieć o jednym – smaku piwa w gotowej potrawie nie czuć. Smacznego.  :)