Brokuły pieczone z migdałami


W stanie surowym zachowują swoje najcenniejsze właściwości, ale nie każdy takie lubi. Można je ugotować w wodzie, na parze albo też upiec. W każdym bądź razie warto na pewno je jeść. Jako ciekawostkę dodam, że są bardzo popularne wśród kulturystów. Swoją sławę zawdzięczają temu, że wzmacniają stawy i wspomagają budowę mięśni. Mają bardzo delikatny smak i idealnie się komponują w potrawach. Brokuły pieczone z migdałami.

 

 
 
Składniki:  Brokuły pieczone z migdałami składniki
- 1 brokuł
- czosnek wędzony (2-4 ząbki)
- skórka starta z ½ wyparzonej cytryny
- 1,5 łyżki soku z cytryny
- różowa sól himalajska
- świeżo zmielony pieprz
- olej arachidowy (ok. 3 łyżek)
- płatki migdałowe (ok. 100g)
 
 

 

 

Brokuly pieczone z migdalami

Brokuła dzielimy na różyczki, płuczemy i osuszamy. Obrany czosnek przeciskamy do kubeczka przez praskę (można użyć zwykłego świeżego czosnku, ja dałam wędzony, bo udało mi się go kupić). Dodajemy różową sól himalajską i rozcieramy z czosnkiem. Kolejno dodajemy – świeżo zmielony pieprz, skórkę startą z cytryny, 1,5 łyżki soku i olej arachidowy. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Brokuły rozkładamy na blaszce wyłożonej folią lub papierem do pieczenia – polewamy przygotowaną marynatą. Mieszamy, aby pokryć w miarę dokładnie wszystkie różyczki. Posypujemy płatkami migdałowymi. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 200°C i pieczemy ok. 30 minut. W połowie pieczenia brokuły mieszamy.

Brokuły pieczone z migdałami

Brokuły pieczone z migdałami

Brokuły pieczone z migdałami

Brokuły pieczone z migdałami

Brokuły pieczone z migdałami możemy podać jako dodatek do mięs, ryb i nie tylko. Na pewno wzbogacą każde, nawet najprostsze i najskromniejsze danie obiadowe. Nie każdemu odpowiada smak gotowanych brokułów, ale smak pieczonych z migdałami zaskakuje bardzo pozytywnie. Smacznego.  :)