Kurczak generał z warzywami


Kurczak generał z warzywami, czy kurczak pieczony na butelce z piwem… i  nie tylko. Ten przepis był już na blogu, a że kurczak jest wyśmienity, postanowiłam go odświeżyć oraz pokazać trochę inaczej. Tym razem będzie na butelce z piwem i pieczony z warzywami.

 

 
 
 
Składniki: Kurczak generał z warzywami
- kurczak o wadze 1,5kg
- sól morska
- świeżo zmielony pieprz
- papryka słodka w proszku
- papryka wędzona w proszku
- olej
- gałązka świeżego rozmarynu
- warzywa: ziemniaki, marchew, cebula biała,
  cebula czerwona, pomidorki koktajlowe (można
  jeszcze dodać, co kto lubi)
- butelka 0,5 l piwa (gatunek ulubiony)
 
 
 
 

 

 

Kurczak general z warzywami

Kurczaka oczyszczamy, myjemy i osuszamy papierowym ręcznikiem. Dokładnie nacieramy (wewnątrz i na zewnątrz) olejem, solą, pieprzem, papryką słodką i wędzoną (możemy dać inne - swoje ulubione przyprawy). Wkładamy do woreczka foliowego i odkładamy na noc do lodówki. Na drugi dzień wyjmujemy go - ok. 2 godziny przed pieczeniem (aby nabrał temperatury pokojowej). Obieramy warzywa, myjemy  i kroimy (ziemniaki i cebulę w zależności od ich wielkości – na połówki lub w ósemki, marchew w talarki). Skrapiamy lekko olejem i solimy. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia. Z butelki z piwem zdejmujemy nalepki (trzeba butelkę namoczyć w ciepłej wodzie), myjemy ją. Odlewamy trochę piwa do szklanki (1/2  – 3/4 szklanki), będziemy nim dodatkowo polewać kurczaka w trakcie pieczenia. Otwartą butelkę ustawiamy na środku blaszki (wokół będą warzywa). Kurczaka nasadzamy na butelkę tak, aby jej szyjka wystawała z niego (jeżeli przyprawy zatkały szyjkę butelki, należy ją oczyścić). Skórę z szyjki kurczaka spinamy wykałaczkami, aby piwo spływało po kurczaku, a nie do wewnątrz. Przygotowane warzywa  rozkładamy na blaszce z kurczakiem, posypujemy pokrojonym rozmarynem. Do butelki wsypujemy szczyptę soli, aby trochę piwa wypłynęło. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 ºC i pieczemy 1,5 godziny (1 godzina na 1 kg mięsa). Podczas pieczenia mieszamy warzywa i co 30 minut wsypujemy do butelki trochę soli (aby piwo wypływało). Dodatkowo kurczaka polewamy odlanym piwem. Na 10 minut przed końcem pieczenia do warzyw dokładamy pomidorki koktajlowe (skropione olejem i oprószone solą). Po wyjęciu z piekarnika kurczaka ostrożnie zdejmujemy z butelki i pozostawiamy na 8-10 minut, zanim go pokroimy.

Kurczak generał z warzywami

Kurczak generał z warzywami

Kurczak generał z warzywami

Kurczak generał z warzywami

Kurczak generał z warzywami

Kurczak generał z warzywami, to naprawdę proste, szybkie i przepyszne danie. Mięso przygotowane w ten sposób jest kruche, delikatne i bardzo soczyste. Tłuszcz wytopi się podczas pieczenia, skórka jest rumiana oraz chrupiąca. Dodatkowo mamy już upieczone warzywa. Oczywiście dodatek surówki jest zawsze mile widziany. Ja podałam z surówką z pora, ale o tym – przy okazji. Smacznego.  :)

Tydzień z piwem w tle