Surówka z kapusty pekińskiej


Kapusta jest wartościowym źródłem witamin, składników mineralnych i błonnika. Szczególnie cenna jest kapusta pekińska, która zawiera bardzo dużo beta-karotenu (prowitaminy A). Pół szklanki pokrojonej kapusty pekińskiej pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Wszystkie natomiast kapusty są doskonałym źródłem witaminy C, potasu i wapnia. Surówka z kapusty pekińskiej.

 
 
Składniki: Surówka z kapusty pekińskiej
- kapusta pekińska
- czosnek
- świeży koper
- różowa sól himalajska
- olej sezamowy (ciemny)
 
 
 
 
 
 
 

 Surówka z kapusty pekinskiej

Z kapusty zdejmujemy liście, dokładnie płuczemy, otrząsamy z wody.  Z każdego liścia wycinamy środek (na kształt trójkąta) i kroimy w paski. Przekładamy do miski, lekko solimy, mieszamy i odstawiamy na chwilę (nie ma potrzeby wygniatania). Pozostałe, zielone liście, kroimy w grubsze paski, przekładamy do miski. Czosnek kroimy w drobną kostkę (nie używamy praski), siekamy koperek – dodajemy do kapusty, mieszamy, w razie potrzeby doprawiamy solą. Surówkę skrapiamy ciemnym olejem sezamowym i ponownie mieszamy.

Surówka z kapusty pekińskiej

Surówka z kapusty pekińskiej

IMG_0806_zmiana rozmiaru

O smaku surówki z kapusty pekińskiej decyduje właśnie jej prostota. Minimalna ilość składników, mimo wszystko, przekłada się na maksymalne bogactwo smaku. Owszem, jeśli ktoś lubi może dodać startą marchewkę, sok z limonki, czy cytryny, ale jak dla mnie, połączenie tych składników co podałam jest wystarczające. To jak? Pół szklanki pekinki, czy może więcej? Smacznego.  :)