Ciepłe lody cytrynowe


Od dawna zabierałam się za zrobienie tego deseru. W szafce już czekały sobie rożki waflowe. Jak tylko „uzbierałam” białka nadszedł czas na ciepłe lody cytrynowe. Pewnie każdy je zna, choćby z cukierni, ale domowe – smakiem przewyższają je na pewno. Przepisów na ciepłe lody w internecie jest bardzo wiele, jedne są na bezie szwajcarskiej inne na włoskiej. Moją uwagę przykuł przepis gin z bloga Pożeraczka czyli raz a dobrze.  Składniki i przepis podaję za autorką, z moją drobną modyfikacją.

 

 
 
 
Składniki bezy włoskiej:  Ciepłe lody cytrynowe składniki
- 3 białka
- 80 ml soku z cytryny
- 40 ml wody
- 330 g cukru + 2 łyżeczki (drobny kryształ)
Polewa:
- 100g czekolady deserowej
- 100g czekolady mlecznej
- 1 łyżka oleju arachidowego
Dodatkowo:
- 10 rożków waflowych

 

 

 

 

Cieple lody cytrynowe

Wodę i sok wyciśnięty z cytryny wlać do rondelka z grubym dnem. Wsypać 330 g cukru i wymieszać. Zgarnąć, najlepiej pędzelkiem maczanym w wodzie cukier ze ścianek rondla – postawić na gaz i gotować, nie mieszać (!). Gdy syrop osiągnie temperaturę 100° C zaczynamy ubijać białka na sztywną pianę dodając pod koniec 2 łyżeczki cukru. Gdy syrop osiągnie temperaturę 118°C jest gotowy (nie mam termometru, gotowałam na wyczucie). Nie przerywając miksowania, do ubitych białek cienkim strumieniem, powoli wlewamy gorący syrop. Cały czas miksujemy, aż masa całkowicie ostygnie. Zajęło mi to ok. 15 minut. Gotową przekładamy do rękawa cukierniczego (ja dałam z tylką nr 13) i wypełniamy rożki waflowe. Wstawiamy do lodówki na 15-30 minut. W tym czasie obie czekolady, z dodatkiem oleju, rozpuszczamy w kąpieli wodnej i odstawiamy do wystudzenia, co jakiś czas mieszając. Czekolada ma być zimna, ale płynna. Wyjmujemy lody i… albo zanurzamy je bardzo szybkim ruchem (co nie zawsze się udaje – czasem masa może wpaść – też mi się to zdarzyło. Albo, co jest metoda pewniejszą, nad kubeczkiem polewamy lody. Odstawiamy na zastygnięcia czekolady.

Ciepłe lody cytrynowe

Ciepłe lody cytrynowe

Ciepłe lody cytrynowe

Ciepłe lody cytrynowe

Ciepłe lody cytrynowe

Ciepłe lody cytrynowe to deser niezawodny, przypominający smaki z dzieciństwa. Gin miała rację, „sok z cytryny wspaniale zrównoważył słodycz, takimi ciepłymi lodami nie pogardzą nawet bardzo  dorośli, a dzieci będą zachwycone”. Od siebie jeszcze dodam, że czekolada ma moc dopełniającą tej burzy smaków. Smacznego.  :)

Drobna porada. Rożki do lodówki wkładałam w plastikowym pojemniczku na jajka, pozostałe – w kieliszkach. Dobrym sposobem jest wykorzystanie wysokich i wąskich kieliszków.