Konfitura jabłkowa


Konfitury są otrzymywane przez smażenie całych lub rozdrobnionych owoców w syropie o dużej zawartości cukru (60-70 proc.), który nadaje im trwałość. Przeciętnie jest to 1 kg cukru na 1 kg owoców. Konfiturę potrzebowałam „na wczoraj”. Pomysł podsunęła mi Natalia, swoim przepisem na Konfiturę z jabłek Babci Luli. Oczywiście, jak to mam w zwyczaju… dodałam coś od siebie.

 

 
 
 
Składniki:  Konfitura jabłkowa
- 1 kg jabłek ( dałam jonagold)
- 500g cukru
- sok z cytryny
- skórka z cytryny
- ½ opakowania galaretki cytrynowej
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Konfitura jablkowa

Jabłka myjemy,rozkrajamy na ćwiartki, wydrążamy gniazda nasienne i obieramy. Każdą ćwiartkę przekrajamy jeszcze na pół, a potem kroimy  w kostkę. Po pokrojeniu wyszło mi 880g jabłek. Wrzucamy je na suchą patelnię (może być szeroki garnek z grubym dnem), dodajemy cukier, sok i skórkę startą (lub bardzo drobno pokrojoną) z wyparzonej cytryny (oczywiście najpierw ścieramy skórkę, a dopiero potem wyciskamy sok). Doprowadzamy do wrzenia, smażymy ok. 30 minut (to zależy od gatunku jabłek). Owoce nie mają się rozpaść tylko pozostać w kawałkach. Pod koniec smażenia wsypujemy ½ opakowania galaretki cytrynowej (proszek), chwilę mieszamy do rozpuszczenia. Gorącą konfiturę wkładamy do czystych i wyparzonych słoiczków, zamykamy i ustawiamy nakrętką do dołu do ustudzenia. Z powyższych proporcji wyszły mi 2 słoiki ok. 1/2 l każdy.

Konfitura jabłkowa

Konfitura jabłkowa

Konfitura jabłkowa

Konfitura jabłkowa

Moja konfitura jabłkowa była użyta do herbaty i rosyjskich ciasteczek. Wspaniale się z sprawdza do naleśników, czy też do pieczywa na śniadanie lub kolację. Zresztą sama, bez żadnych dodatków, smakuje wyśmienicie. Jabłko z cytryną zapewnia niezwykłe wrażenia smakowe. Mogę tylko polecić  i życzyć smacznego.  :)