Paluchy wiedźmy


Halloween  zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Halloween najhuczniej jest obchodzony w  Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Aby tradycji – kulinarnie - stała się zadość… paluchy wiedźmy na Wspólne gotowanie z Formułą – USA, zorganizowane przez Darię. Czyj jest ten pomysł, naprawdę nie wiem, ale w internecie przepisy są identyczne.

 

 

Składniki:  Paluchy wiedźmy, to ciasteczka przez jednych uwielbiane, a innych odstręczające swoim wyglądem. Cóż, w tym wypadku im brzydziej - tym lepiej, ale zaręczam, że mimo swego wyglądu są naprawdę pyszne

- 225g miękkiego masła
- 1 jajko
- ¾ szklanki cukru pudru
- 2 i 2/3 szklanki mąki tortowej
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- ¾ łyżeczki soli
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 1 łyżeczka esencji migdałowej
- migdały (ok. ½ szklanki)
- dżem malinowy
 

 

Paluchy wiedzmy

Migdały zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na ok. 20 minut. Do miski dodajemy mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia, cukier puder, sól, jajko, ekstrakt waniliowy, esencję migdałową oraz miękkie masło. Wszystkie składniki wyrabiamy robotem z hakami. Na koniec formujemy kulę, dzielimy ją na dwie części, wkładamy do woreczków foliowych i odstawiamy na minimum 30 minut do lodówki. Z migdałów zdejmujemy skórki i przekrajamy na połówki. Z lodówki wyjmujemy jedną część ciasta, dzielimy na kawałki  i formujemy paluchy. Na jednym końcu kładziemy odrobinę dżemu malinowego i w to miejsce, jako paznokieć, wciskamy połówkę migdała. Układamy na blaszce wyłożonej matą lub papierem do pieczenia. Przygotowane paluchy ponownie (z blaszką) wkładamy do lodówki na ok. 10-15 minut (ja włożyłam do zamrażarki na 5 minut). Piekarnik nagrzewamy do 200° C, wstawiamy schłodzone paluchy i pieczemy przez 10 minut. Upieczone studzimy na kratce. Z pozostałym ciastem robimy tak samo.

Paluchy wiedźmy

Paluchy wiedźmy

Paluchy wiedźmy

Paluchy wiedźmy

Paluchy wiedźmy

Paluchy wiedźmy

Paluchy wiedźmy

Paluchy wiedźmy

Paluchy wiedźmy, to ciasteczka przez jednych uwielbiane, a innych odstręczające swoim wyglądem. Cóż, w tym wypadku im brzydziej – tym lepiej, ale zaręczam, że mimo swego wyglądu są naprawdę pyszne. Smacznego.  ;)

Z powyższych składników wyszły 34 paluchy.

Wspólne gotowanie z Formułą - USA