Surówka z jarmużu i żurawiny


Ponieważ sezon na jarmuż trwa do przymrozków, albo jeszcze dłużej, co jakiś czas pojawią się nowe, ciekawe potrawy z jarmużu. Sposobów na jego wykorzystanie i podanie jest bardzo wiele. Były już chipsy, teraz będzie surówka z jarmużu i żurawiny.

 

 
 
 
 
Składniki:  Surówka z jarmużu i żurawiny
- 250g jarmużu
- 1 jabłko
- sok z ½ limonki
- skórka starta z 1 cytryny
- ok. 80g żurawiny suszonej
- różowa sól himalajska
- wino Mirin (3 łyżki)
- solej sezamowy (3 łyżki)
 
 
 

 

Surówka z jarmuzu i zurawiny

Jarmuż dokładnie płuczemy, osączamy z wody. Odcinamy twarde łodygi. Dodatkowo, aby pozbyć się wody osuszamy na papierowym ręczniku. Kroimy na bardzo cienkie paseczki. Oprószamy solą, lekko wygniatamy ręką, aby dokładnie wymieszać z solą. Skrapiamy olejem sezamowym, winem Mirin oraz sokiem wyciśniętym z limonki – mieszamy. Dodajemy skórkę startą z umytej i wyparzonej cytryny oraz żurawinę. Na tarce trzemy jabłko ze skórką. Mieszamy wszystkie składniki.

Surówka z jarmużu i żurawiny

Surówka z jarmużu i żurawiny

Surówka z jarmużu i żurawiny

Surówka z jarmużu i żurawiny

Surówka z jarmużu i żurawiny

Surówka z jarmużu i żurawiny, to solidna porcja witamin i bardzo cennych składników. O zaletach jarmużu i żurawiny, mam nadzieję, że nie trzeba nikogo przekonywać. Jeżeli ktoś podchodzi jeszcze do nich sceptycznie warto się pokusić i poczytać co nieco w internecieZ mojej strony mogę tylko zachęcić – surówka jest smakowo skomponowana idealnie, oczywiście dla mnie. Aby się o tym przekonać warto poświęcić chwilę na jej przygotowanie. Smacznego, to za mało. Pysznego i na zdrowie.  ;)

Ps. Z własnego doświadczenia dodam, że surówka jest najlepsza przygotowana kilka godzin wcześniej. :)

Ogólnopolski Dzień Chorych na Raka Trzustki