Cajuzinho


Wraz z Darią i Wspólnym  gotowaniem  z formułą przenosimy się na GP do Brazylii. Brazylijczycy kochają słodycze, a najbardziej popularne, to beijinhos de coco, brigadeiros, czy  proponowane przeze mnie cajuzinho. Przepis podejrzałam na blogu Słodziutkie okazje po brazylijsku  (podaję z małą modyfikacją).

 
 
 
 
Składniki:  Cajuzinho
- 400g słodzonego mleka skondensowanego
- 1 łyżka masła
- 2-3 łyżki kakao
- ok. 550g orzechów ziemnych niesolonych
Dodatkowo:
- połówki orzechów do dekoracji
- cukier puder
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Cajuzinho

Orzeszki ziemne prażymy w piekarniku lub na patelni, obieramy z łupinek, studzimy. Ostudzone mielimy w blenderze.  Zrobiłam mleko skondensowane słodzone z przepisu, który już jest na blogu. Wprowadziłam jednak pewną zmianę. Zamiast wody, dałam mleko (moim zdaniem wyszło to na korzyść). Reszta, jak w przepisie. Jeżeli używamy mleka z puszki podgrzewamy je i dodajemy łyżkę masła. Do robionego domowym sposobem (gorącego) dodatkowo dodajemy 1 łyżkę masła. Następnie do masy wsypujemy kakao i dokładnie mieszamy. Zdejmujemy z kuchenki i stopniowo, mieszając dosypujemy zmielone orzeszki. Po połączeniu składników masa będzie bardzo gęsta. Formujemy kształt owocu caju lub kulki oraz obtaczamy w cukrze pudrze (nadmiar otrząsamy). W każdą kulkę wbijamy  połówkę orzeszka.

Cajuzinho

Cajuzinho

Cajuzinho

Cajuzinho

Cajuzinho

Cajuzinho

Cajuzinho

Cajuzinho, to słodycz bez której nie może się odbyć żadna impreza dla dzieci w Brazylii. Kształt tego  łakocia  (i stąd się też wzięła nazwa cajuzinho) przypomina caju (czyt. kaziu).  Jest on typowym owocem brazylijskim pochodzącym z obszaru połnocno – wschodniej Brazylii.  Można też cajuzinho nadać kształt kulek, który również jest popularny – oczywiście z obowiązko  wbitym orzeszkiem.  Kto lubi orzechy, ich smak i zapach ten polubi cajuzinho. Przepis prosty, szybki, a efekt… sprawdźcie sami. Smacznego.  :)

Wspólne gotowanie z Formułą Imieniny u cioci