Falafel w chlebku pita z sosem tahini


Kończy się tegoroczna Formuła 1, a wraz z nią dobiega końca Wspólne gotowanie. Dziś GP Abu Dhabi – Zjednoczone Emiraty Arabskie. Przyznam, że Daria swoim zaangażowaniem dała nam możliwość wspaniałych kulinarnych wycieczek. Zwiedziłyśmy kuchnie wielu krajów, poznając ich smaki, ale nie tylko. O kuchni arabskiej mogę powiedzieć jedno – jest to niewiarygodne bogactwo przypraw, a na potwierdzenie tego –  فلافل  Falafel w chlebku pita z sosem tahini. Skorzystałam z przepisu ze strony Przyślij Przepis.

 Falafel w chlebku pita z sosem tahini

 
 
Składniki:  Falafel w chlebku pita z sosem tahini
- 500g suszonej ciecierzycy
- 2 średnie cebule
- 4 ząbki czosnku
- 4 łyżki posiekanej natki pietruszki
- 2 łyżeczki soli morskiej
- zmielone przyprawy:
- 3/4 łyżeczki kuminu, po ok.  ½ łyżeczki kardamonu,
cynamonu, imbiru, gałaki muszkatołowej, ziela   angielskiego, goździków, pieprzu czarnego, chili
- 1 łyżeczka sody
- 3-4 łyżki zimnej wody
- olej z pestek winogron do smażenia

 

 

Falafel w chlebku pita z sosem tahini

Aby zrobić idealny falafel skorzystałam z rad i sposobu przygotowania Marty z jej wegeprzewodnika Jadłonomia. Po pierwsze używamy tylko ciecierzycy suszonej. Po drugie – moczymy ją w dużej ilości zimnej wody (moczyłam nieco ponad 24 godziny). Po wymoczeniu odlewamy wodę, płuczemy ciecierzycę i odcedzamy. Kolejna bardzo ważna rada – wymoczoną, surową ciecierzycę mielimy maszynką do mięsa (z drobnym sitkiem), żadnych blenderów! Razem z ciecierzycą mielimy cebule i czosnek. Dodajemy zmielone przyprawy (część z nich mieliłam sama w młynku), sól, posiekaną natkę pietruszki, wodę i 1 łyżeczkę sody. Soda przyspiesza proces smażenia i sprawia, że kotleciki będą bardzo delikatne – chrupiące na zewnątrz, mięciutkie  i aksamitne w środku. Masę dokładnie wyrabiamy. Powinna (jak to określiła Marta) ściśnięta w ręce łatwo przyjmować kształt. W razie potrzeby dodajemy zimnej wody (żadnych jaj, czy mąki!). Miskę z wyrobioną masą przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do lodówki na minimum pół godziny. U mnie to były 2 godziny, bo w tym czasie przygotowałam chlebki pita i sos tahini (przepis na chlebki i sos podam w następnych wpisach). Do przygotowania kształtnych falafeli służy specjalne urządzenie. Ja wykorzystałam niedużą okrągłą foremkę. Nabierałam foremką porcje masy do ok. ¾ jej wysokości i dokładnie ubijałam ją łyżeczką. Kładłam foremkę z masą na deskę wyłożoną papierem do pieczenia i dalej ubijając masę – ostrożnie  podnosiłam foremkę, zostawiając uformowany kotlecik. Może to i trochę pracochłonne, ale efekt murowany. Kotleciki muszą być dokładnie „ściśnięte”, bo inaczej podczas smażenia będą się rozpadały. Na dużej patelni z grubym dnem rozgrzewamy olej (warstwa ok. 2-3cm) i kładziemy kotleciki. Smażymy po 2 – 3 minuty z obu stron, wyjmujemy na ręcznik papierowy, aby odsączyć nadmiar tłuszczu. Falafel, to w kuchni arabskiej baza dania głównego, przekąska lub dodatek do kanapek.

Falafel w chlebku pita z sosem tahini

Falafel w chlebku pita z sosem tahini

Falafel w chlebku pita z sosem tahini

Falafel w chlebku pita z sosem tahini

Falafel w chlebku pita z sosem tahini

Falafel w chlebku pita z sosem tahini, to  przysmak godny polecenia. Z dodatkiem świeżych liści sałaty, plasterków pomidora, czy papryki gwarantuje niezwykłe doznania kulinarne. Połączenie całej gamy przypraw przenosi nas w podróż smaków i aromatów arabskich, w kuchni polskiej niespotykanych. Owszem znamy cynamon, imbir, gałkę… Może mniej kumin i kardamon. Ale chyba  nieczęsto je łączymy. Falafel, to wizytówka kuchni arabskiej, danie wybitnie wegetariańskie. To kolejna potrawa, która w zasadzie nie potrzebuje słów zachwalania. Możecie wierzyć na słowo, ale… najlepiej samemu zrobić. Smacznego.  :)

Wspólne gotowanie z Formułą