Surówka z ogórka i papryki


Nie każdy wie, że podczas przygotowywania potraw  ważnym elementem jest odpowiedni dobór składników. Surówka z ogórka i papryki, mimo swojego apetycznego wyglądu, należy niestety do tych, w którym ten dobór nie jest właściwy. Ogórek świeży zawiera enzym – askorbinazę, który niszczy witaminę C. Tak więc nie tylko nie łączy się ogórka z pomidorem (o czym niektórzy wiedzą), ale ze wszystkimi warzywami zawierającymi witaminę C, czyli z papryką też. Skoro tak, to zapytacie – skąd ten przepis na surówkę z ogórka i papryki? No cóż, bo ja - mimo wszystko - bardzo ją lubię.

 

 
 
Składniki:  Surówka z ogórka i papryki
- 1 ogórek szklarniowy
- 1 czerwona papryka
- kawałek pora
- 1-2 ząbki czosnku
- niebieska sól perska
- świeżo mielony pieprz czarny
- olej z pestek winogron

 

 

 

Surówka z ogórka i papryki

Warzywa myjemy. Paprykę przekrajamy na pół i pozbawiamy gniazd nasiennych. Ogórek i paprykę cienko szatkujemy ze skórką. Por kroimy, oprószamy solą, lekko wygniatamy i zostawiamy na chwilę. Ogórka z papryką doprawiamy pieprzem, dodajemy drobno pokrojony czosnek (nie przeciskamy go przez praskę) oraz skrapiamy olejem z pestek winogron – mieszamy. Dodajemy por oraz doprawiamy do smaku niebieską solą perską, ponownie mieszamy.

Surówka z ogórka i papryki

Surówka z ogórka i papryki

Surówka z ogórka i papryki

Surówka z ogórka i papryki

Surówka z ogórka i papryki

Surówka z ogórka i papryki, mimo wszystko, posiada swoje walory, i to nie tylko smakowe. Sam ogórek ma niewielką wartość odżywczą, bo w 96% składa się z wody i nie jest zasobny w witaminy, czy minerały. Jako ciekawostkę dodam, że „działanie askorbinazy zostaje zniwelowane w kwaśnym środowisku. Jeśli więc do surówki dodamy np. ocet winny albo np. sos winegret działanie askorbinazy jest zniwelowane.”  Niestety  smak surówki będzie już inny, co nie każdemu odpowiada. Jedzmy więc wszystko, ale… z umiarem i rozsądkiem. Smacznego.  :)