Szare kluski


Szare kluski, to danie kuchni wielkopolskiej, która właśnie słynie z wielu rodzajów klusek. Kulochy, nagusy, szkaplarki, tartusy, skubanki, szagówki, prażuchy, kluski szare, żelazne… długo jeszcze można by wymieniać. Warto dodać, że ziemniaki (pyry) do XIX wieku były towarem luksusowym. Popularne są do dnia dzisiejszego chyba na całym świecie. Szare kluski, to danie smaczne, szybkie, proste i bardzo syte.

 

 
Składniki:  Szare kluski
- 2 kg obranych ziemniaków
- 2 jajka
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- sól
Dodadtkowo:
- 200g boczku wędzonego
- 1 duża cebula
- olej
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Szare kluski

W dużym garnku zagotowujemy wodę z dodatkiem soli. Obrane i umyte ziemniaki trzemy na drobnej tarce. Przekładamy do płóciennego woreczka i odciskamy sok do miski. Gdy sok się odstoi wylewamy go pozostawiając skrobię, która osiadła na dnie. Do miski przekładamy starte ziemniaki, dodajemy przesiane mąki, jajka, sól. Masę dokładnie wyrabiamy. Na wrzącą wodę kładziemy łyżką kluski, co jakiś czas mieszając je, aby nie przywarły do dna garnka. Gotujemy ok. 7 minut od chwili wypłynięcia na wierzch. Ugotowane odcedzamy na sicie. Drobno pokrojony boczek i cebulę rumienimy na rozgrzanym oleju, dodajemy ugotowane kluski – chwilę smażymy. Podajemy z surówką.

Szare kluski

Szare kluski

Szare kluski

Szare kluski

Szare kluski można podać, np. z gulaszem lub jako danie samodzielne – okraszone przesmażoną cebulką i skwarkami z boczku. Nie może się obejść oczywiście bez surówki. Tradycyjnie do tych klusek w Wielkopolsce podaje się kapustę kiszoną. Moja wersja podania, to szare kluski podsmażone ze skwarkami i cebulką, a do tego… kimchi. Ale o kimchi - wiecej - następnym razem. Smacznego.  :)