Tahini


Wyścig się skończył, ale Wspólne gotowanie z Formułą jeszcze trwa. Daria zaproponowała dodatkowy tydzień, więc korzystając z okazji, u mnie będzie jeszcze Abu Dhabi i kuchnia arabska. Wspaniałe smaki oraz aromaty, a wraz z nimi… tahini.  Tahini (arab. طحينة tahina), chiń.  zhimajiang (芝麻醤), jap. nerigoma (ねりごま), masło sezamowe – pasta na bazie nasion sezamu używana do przygotowywania wielu potraw. W krajach Bliskiego Wschodu tahini robione jest z lekko podprażanych nasion sezamu (proces ten intensyfikuje aromaty).

 

 
 
Składniki na pastę tahini:  Tahini
- 1 szklanka sezamu
- 2 łyżki oleju sezamowego
Składniki na sos tahini:
- ½ szklanki pasty tahini
- 1 szklanka jogurtu naturalnego
- 1-2 ząbki czosnku
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 łyżeczka startej skórki z cytryny
- szczypta kuminu
- różowa sól himalajska

 

Tahini

Ziarna sezamu prażymy na suchej patelni, cały czas mieszając. Gdy lekko się zezłocą przesypujemy z patelni i pozostawiamy do ostudzenia. Wystudzone mielimy w blenderze dodając 2 łyżki oleju sezamowego. Gotowe tahini przekładamy do słoiczka i przechowujemy w lodówce. Na sos bierzemy szklankę jogurtu naturalnego, dodajemy ½ szklanki pasty tahini, sól himalajską, skórkę i sok z cytryny, przeciśnięty przez praskę czosnek, szczyptę kuminu. Wszystko dokładnie mieszamy i podajemy.

Tahini

Tahini

Tahini

Tahini

Sos tahini, chlebek pita i falafel, to idealna kompozycja. Można go też podać do ryb, mięsa,  przekąsek, marynat… i nie tylko. Warto wspomnieć o samych ziarnach sezamu. “Zaklęcie „Sezamie, otwórz się” otwiera w arabskiej baśni ukryte wejście do niezmierzonego bogactwa – złota i klejnotów. Prawdziwe ziarno sezamu to klucz do jeszcze większego skarbu – zdrowia. Podnosi ono życiową energię, reguluje trawienie, wzmacnia kości, odmładza, poprawia nastrój, dodaje sił…” więc  - smacznego i na zdrowie.  :)

Wspólne gotowanie z Formułą

Wspólne gotowanie z Formułą