Kiełbasa suszona dojrzewająca


Kiełbasa suszona dojrzewająca (palcówka) – tradycyjna kiełbasa wieprzowa w cienkim jelicie, z mięsa surowego, podsuszana. Nazwa pochodzi od upychania palcami farszu w cienkim jelicie, gdzie trudno było wykorzystać mechaniczne przyrządy o większej średnicy. Palcówka była szczególnie rozpowszechniona w kuchni kresowej. Obecnie często występuje jako produkt regionalny. Jest silnie przyprawiona i zawiera dużo mięsa, a mało tłuszczu i dodatków zastępujących mięso. Inspirację znalazłam u Joli i Piotrka na blogu Damsko-Męskie spojrzenie na kuchnię, jak zwykle – z moimi zmianami.

 

 

Kiełbasa suszona dojrzewająca

 

Składniki:  Kiełbasa suszona dojrzewająca
- 2.5 kg szynki surowej (lub łopatki)
- 500g tłustego surowego boczku
- 1,5 łyżki soli peklowej
- 1 łyżka soli morskiej
- 1,5 łyżeczki pieprzu czarnego grubo mielonego
- 1 łyżeczka owoców jałowca (rozgniecionych)
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżeczka mielonej kolendry
- czosnek (lubię, więc dałam sporo)
- 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
- 1 łyżeczka chilli w płatkach
- 1 szklanka lodowatej wody
- jelito wieprzowe

 Kielbasa suszona dojrzewajaca

Mięso kroimy w kostkę ok. 1 x 1cm, boczek drobniej. Mieszamy, dodajemy sól peklową i pozostałe przyprawy. Dokładanie mieszamy, a raczej wyrabiamy masę, aż stanie się kleista. Ponieważ aromat masy mięsnej jest bardzo silny podzieliłam ją na dwie części i włożyłam do strunowych woreczków na mrożonki.Woreczki wkładamy do lodówki na 24 godziny. Po tym czasie przekładamy do miski, chwilę wyrabiamy. Jelita moczymy w letniej wodzie przez 2 godziny. Przy użyciu końcówki lejka napełniamy jelita masą mięsną. Ponieważ ja jeszcze nie mam wprawy w wyrobach domowych wędlin, po napełnieniu części jelita wiązałam mocną nicią kiełbaski, dlatego mają różną długość. Gotowe kiełbasy wieszamy w ciepłym (temp. 20-22° C) i suchym miejscu na 2 dni. Następnie przenosimy w chłodne, przewiewne miejsce (ok. 10° C) na 10 – 14 dni. Po tym czasie ja dodatkowo podsuszyłam kiełbasę… przy kominku, przez 2 dni. Przechowujemy w lodówce.

Kiełbasa suszona dojrzewająca

Kiełbasa suszona dojrzewająca

Kiełbasa suszona dojrzewająca

Kiełbasa suszona dojrzewająca, w zasadzie jest tak pyszna, że nie wymaga żadnych słów reklamy, czy zachęty. Jedno mogę powiedzieć. Wyrób domowy, z najwyższej jakości mięsa i, jak to się mówi, 100% mięsa w kiełbasie. Smak, hmmmmmmm smak pozostaje na długo, nie tylko w pamięci. Cieniutko pokrojona stanowi idealną sylwestrową przekąskę. Smacznego.  :)

 

Przekąski Sylwestrowe