Biała kiełbasa pieczona w piwie


Do Świąt Wielkanocnych jeszcze daleko, do sezonu grillowego jeszcze dalej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przygotować białą kiełbasę pieczoną w piwie. Skorzystałam z wcześniej zrobionych zapasów domowej kiełbasy

 

 

 

 

Biała kiełbasa pieczona w piwie

 

Składniki:   Biała kiełbasa pieczona w piwie
- 6 szt. kiełbasy białej (850g)
- 2 cebule białe
- 2 cebule różowe
- 1 papryka słodka Ramiro
- 1 mała główka czosnku
- 1 szklanka piwa (jakie lubicie)
- sól morska
- świeżo mielony pieprz
- majeranek otarty
- 3-4 łyżki oleju arachidowego (może być rzepakowy)

 

 

Biala kielbasa pieczona w piwie

Surową kiełbasę sparzamy wrzątkiem (zalewamy na 30 min., pod przykryciem). Obrane i umyte cebule kroimy w piórka. Paprykę oczyszczamy z nasion, płuczemy i kroimy w paski. Czosnek również kroimy w paski. Kiełbasę wkładamy do naczynia żaroodpornego, dodajemy cebulę, paprykę i czosnek. Warzywa oprószamy solą, pieprzem i majerankiem. Całość skrapiamy olejem, polewamy piwem, przykrywamy pokrywką. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180º C. na 60 minut. Z tego 40 min. pieczemy pod przykryciem. Zdejmujemy pokrywkę, nacinamy kiełbasę  i ponownie, już odkrytą, dopiekamy przez 20 minut (ma być rumiana).

Biała kiełbasa pieczona w piwie

Biała kiełbasa pieczona w piwie

Biała kiełbasa pieczona w piwie

Biała kiełbasa pieczona w piwie

Biała kiełbasa pieczona w piwie może być podana na kolację – z pieczywem lub jako danie obiadowe – z ziemniakami i surówką. Kto jadł, ten dobrze zna smaki i nie trzeba go namawiać, aby sobie je przypomnieć. Biała kiełbasa pieczona w piwie „warta jest grzechu”. Smacznego.  :)