Ciastka krucho drożdżowe z marmoladą


Po krucho drożdżowych pasztecikach zostało mi trochę zarobionego ciasta. Jak pisałam, resztka ciasta została wykorzystana „na słodko”. Zrobiłam ciastka krucho drożdżowe z marmoladą. Na paszteciki przygotowałam ciasto z 1kg mąki, poniżej  przepis zmniejszony  o połowę. 

 

 

 

Ciastka krucho drożdżowe z marmoladą

 

Składniki :  Ciastka krucho drożdżowe z marmoladą
- 1/2 kg mąki pszennej luksusowej (typ 550)
  + do podsypywania
- 17,5g drożdży instant (lub 35g świeżych)
- ¼ łyżeczki proszku do pieczenia
- 200g kwaśnej śmietany
- 125g margaryny
- 113g masła
- 1całe jajko
- 1żółtko
- 1 jajko dodatkowo do smarowania
Dodatkowo:
- marmolada twarda

 

 

 

Ciastka krucho drozdzowe z marmolada

Wszystkie składniki na ciasto muszą mieć temperaturę pokojową. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy drożdże instant i proszek do pieczenia, mieszamy (jeżeli używamy drożdży świeżych rozkruszamy je do śmietany  – jedno i drugie w temp. pokojoweji – i od razu dodajemy do mąki). Masło i margarynę ścieramy na tarce, dokładnie rozkruszamy z mąką. Dodajemy śmietanę. Jajka i żółtka wbijamy do miseczki i rozkłócamy widelcem, wlewamy do mąki – zagniatamy ciasto. Dzielimy na 4 części i po kolei wałkujemy formując prostokąt o grubości ok. 3-4 mm. Nakładamy marmoladę, delikatnie ją rozsmarowujemy, zwijamy ciasto, kroimy na porcje (dla ozdoby możemy ponacinać ukośnie kratkę). Układamy na blaszce wyłożonej matą lub papierem do pieczenia. Ciastka smarujemy rozkłóconym jajkiem i posypujemy cukrem demerara). Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180° C na ok. 15-20 minut. Wyjmujemy i studzimy na kratce.

 Ciastka krucho drożdżowe z marmoladą

Ciastka krucho drożdżowe z marmoladą

Ciastka krucho drożdżowe z marmoladą

Ciastka krucho drożdżowe z marmoladą

Ciastka krucho drożdżowe z marmoladą to propozycja nie tylko na wykorzystanie pozostałości ciasta po pasztecikach. Ciastka są pyszne, więc  warto je zrobić nie czekając „na okazję”. Okazją niech będzie trwający karnawał. Z tego samego ciasta można zrobić rogaliki z dowolnym nadzieniem. Smacznego.  :)

 

Karnawałowe Słodkości!